Sloboda medija

Izetbegović: Političari žele utjecaj, pa i kontrolu nad medijima

Bakir Izetbegovic
25.04.2016.
u 13:59

Tradicionalni mediji pod pritiskom tržišta posustaju, novi mediji uspostavljaju nova pravila igre. Ono što je dobro u tome, jeste širenje prostora za međusobnu interakciju građana, medija i vlasti, kazao je Izetbegović

Predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović na svečanom otvaranju godišnjeg sastanka Europske federacije novinara (EFJ) u Sarajevu izrazio je zadovoljstvo zbog obraćanja "velikom i važnom skupu profesionalaca iz svih krajeva Europe i svijeta, posvećenom temi koju smatra izuzetno značajnom - slobodi izražavanja i pravima novinara".

- Novo stoljeće mijenja pravila novinarstva, donoseći sve veće izazove. Razvoj i napredak na polju tehnologije brži su nego ikada - novinari u svom svakodnevnom radu moraju ih pratiti u stopu, a vlast mora formirati zakonodavne okvire brže i fleksibilnije nego u prošlosti, da bi i jedni i drugi održali korak s vremenom. Javnost, prostor u kojem se mediji i politika prepliću, često nema ni razumijevanja ni strpljenja za to. Tradicionalni mediji pod pritiskom tržišta posustaju, novi mediji uspostavljaju nova pravila igre. Ono što je svakako dobro u tome, jeste širenje prostora za međusobnu interakciju građana, medija i vlasti - kazao je Izetbegović, javlja Fena. 

On je naglasio kako "tehnologija donosi novu dinamiku, ali suština demokratskog formiranja javnog mnijenja i odnosi unutar njega ostaju isti: političari, kako na vlasti tako i u oporbi, žele utjecaj, pa i kontrolu nad medijima".

Mediji pak žele što više slobode, ali i što više utjecaja. Mnogi bi političari da upravljaju novinarima, neki novinari bi da upravljaju političarima, kazao je Izetbegović. On je uvjerenja da je sloboda izražavanja od presudne važnosti za razvoj demokratskog društva, i jamstvo razvoja i očuvanja demokratske svijesti u javnosti.

- No, često se zaboravlja da sloboda podrazumijeva i odgovornost. Ne govorim ovdje o odgovornosti prema vlasti, oporbi, političarima - već o odgovornosti za izgovorenu javnu riječ i odgovornosti prema građanima. Povjerenje se teško stječe, lako se gubi, a za uspjeh društva ono je neophodno. To znači da je u radu medija, i u odnosu medija i vlasti, od presudnog značaja uspostaviti kvalitetne standarde na najvišoj razini. Od zakonskog okvira, koji će novinare zaštiti od progona, javne osobe od klevete, a građane od manipulacija - do profesionalnih i etičkih normi i kodeksa, te regulatornih i samoregulatornih mehanizama koji će omogućiti da javnost može vjerovati medijima, jer od njih s pravom traži i očekuje pravovremenu, istinitu i potpunu informaciju, kazao je Izetbegović.

Istaknuo je kako je "u četvrtom desetljeću demokratske tranzicije, na pragu trećeg desetljeća mira, BiH napredovala na polju uspostave demokratskih institucija i formiranja demokratske javnosti".

- Svjesni smo da je pred nama još mnogo truda, ali cilj je jasan i dostižan: demokratski politički okvir dostojan države koja želi postati članica EU u što skorijoj budućnosti, slobodni i raznoliki mediji, informirano građanstvo, kazao je Izetbegović. On je izrazio žaljenje zato što na sastanku nije prisutan član izaslanstva Sindikata novinara Palestine, Omar Nazzal.

- Postupak izraelskih oporbenih snaga, koje su ga u subotu privele na graničnom prijelazu Al Karameh, najoštrije osuđujem. Nadam se da će vaš kolega u što skorije vrijeme biti na slobodi, kazao je Izetbegović, priopćeno je iz Službe za odnose s javnošću Predsjedništva BiH.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?