vjetroelektrana Poklečani

Iznad Posušja će se praviti 20 vjetroturbina koje će imati snagu napajanja strujom 70.000 korisnika

storyeditor/2023-11-27/vjetroelektrana.jpg
22.12.2024.
u 11:45

Vijeće ministara ovoga tjedna utvrdilo prijedlog ugovora o financiranju između Bosne i Hercegovine i Europske investicijske banke - vjetroelektrana Poklečani

U sklopu energetske tranzicije pitanje obnovljivih izvora energije nameće se kao ključno kada govorimo o dugoročnoj poziciji Bosne i Hercegovine, kao i o ispunjavanju uvjeta koje je zemlja preuzela potpisujući Sofijsku deklaraciju o Zelenoj agendi za zapadni Balkan. Trenutačno je jedino javno poduzeće u BiH koje svu svoju energiju dobiva korištenjem isključivo obnovljivih izvora Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne, a u bliskoj budućnosti namjerava realizirati kapitalni projekt kojim će u znatnoj mjeri ojačati vlastite kapacitete, ali i pozicionirati se u regionalnim okvirima. Riječ je o budućoj vjetroelektrani koja će niknuti na platou sjeverno od Posušja, a za taj projekt potporu je dala i Europska unija kroz značajna bespovratna sredstva. Istodobno, dodatna sredstva bit će osigurana i kroz financiranje Europske investicijske banke, a upravo je Vijeće ministara ovoga tjedna utvrdilo prijedlog ugovora o financiranju između Bosne i Hercegovine i Europske investicijske banke - vjetroelektrana Poklečani (FI N° 94.541 - SERAPIS N° 2022-0241) s osnovama za njegovo zaključivanje.

Detalji projekta

Projekt uključuje izgradnju i puštanje u pogon vjetroelektrane Poklečani u sjevernom dijelu općine Posušje u Bosni i Hercegovini te priključenje na obližnju državnu električnu mrežu.

Ovom prilikom naglašeni su i neki tehnički detalji koji govore o snazi budućeg objekta. U okviru projekta planirana je izgradnja 20 vjetroturbina ukupne instalirane snage 132 MW i očekivane godišnje proizvodnje električne energije oko 436,96 GWh. Već su prije za Večernji list iz Izaslanstva Europske unije potvrdili kako je takvo što ekvivalentno potražnji za energijom 72.700 kućanstava, a novi energetski objekt smanjit će emisije CO2 za oko 446.900 tona godišnje. Kako bismo ilustrirali o kakvom je objektu riječ, valja nam napraviti usporedbu s prvom vjetroelektranom u BiH - VE Mesihovina, koja je također pogon Elektroprivrede HZ HB, a koja je ukupne instalirane snage od 50,6 MW te godišnje proizvodnje od 165 GWh.

Ugovor o financiranju odnosi se na kredit vrijedan 103,050.000 eura s rokom otplate od 25 godina uz poček od pet godina. Sredstva su alocirana na Federaciju Bosne i Hercegovine, a provoditelj ovog projekta je Javno poduzeće Elektroprivreda HZ HB d. d. Mostar, koje će realizacijom ovog projekta povećati godišnju proizvodnju električne energije za približno 20%, uz smanjenje ovisnosti o hidrološkim uvjetima i njezinoj cijeni na tržištu.

Izgradnjom vjetroelektrane Poklečani povećat će se proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora i doprinijeti ukupnom smanjenju emisija CO2, što korespondira s ciljevima koje je postavila Bosna i Hercegovina u sklopu provođenja EU-ove Zelene agende za zapadni Balkan.

Prijedlog ugovora s osnovama za njegovo zaključivanje bit će dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika predložen je ministar financija i riznice. Još protekle godine Odbor Investicijskog okvira za zapadni Balkan (WBIF) odobrio je dvije investicije u oblasti obnovljive energije u BiH za ukupni grant od oko 64 milijuna eura. Za vjetroelektranu Poklečani EU je odobrio 43,66 milijuna eura bespovratnih sredstava, osim 380 tisuća eura koje su ranije izdvojene za pripremu projekta.

Podrška Europske unije

Potpora Europske unije oslikava i podršku politici i menadžerskoj viziji koja se u potpunosti uklapa u strateške ciljeve Europske unije, a napose onaj koji govori o postizanju klimatske neutralnosti Europe do 2050. Za održavanje povećanja temperature ispod 1,5 stupnja, na razini koju je Međuvladin panel o klimatskim promjenama (IPCC) proglasio sigurnom, ključna je ugljična neutralnost. Njezina važnost prepoznata je i u Pariškom sporazumu koji je potpisalo 195 država, uključujući EU. U prosincu 2019. Europska komisija predstavila je Europski zeleni plan stvoren radi postizanja klimatske neutralnosti Europe do 2050. Ona će se postići uz pomoć europskog zakona o klimi koji stavlja klimatsku neutralnost u obvezujuće zakonodavstvo EU-a.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije