Sanski poduzetnik Elvis Smajlović, koji već punih 28 godina živi i radi u Njemačkoj, uložio je prije godinu dana 3,000.000 KM u izgradnju tvornice za izgradnju plastične stolarije “Delta plus”, u njegovu rodnome selu Husimovci, pokraj Sanskoga Mosta.
Proizvodni pogon
Trenutačno je u ovom poduzeću zaposleno 58 radnika, a cjelokupna proizvodnja namijenjena je izvozu u tu zapadnoeuropsku zemlju. Smajlović kaže kako se vremenom izgradnja ovakvoga proizvodnog pogona pokazala kao potreba, a želja mu je bila da to bude baš u njegovu rodnom mjestu.
- U Njemačkoj posjedujem vlastitu građevinsku tvrtku i moram reći kako posao ide dosta dobro. U dogovoru s poslovnim partnerima odlučio sam investirati kapital na području Sanskoga Mosta i pokazalo se da je to bio dobar potez. Plastičnu stolariju koju proizvedemo izvozimo u Njemačku i potom ugrađujemo u objekte koje gradimo - kaže Smajlović. Prema njegovim riječima, ovaj poslovni potez pokazao je i svoju ekonomsku opravdanost, budući da su troškovi proizvodnje u BiH mnogo manji nego u Njemačkoj. Vlasnik kaže kako je proizvodnja u njegovoj tvrtki u najvećoj mjeri automatizirana, a uvjeti rada zapadnoeuropski. - Odgovorno tvrdim, a to možete i provjeriti, da radnici uživaju sva prava koja im pripadaju i da imaju dobre plaće za ovdašnje prilike. Meni je stalo da radnici budu motivirani, da dobro rade i proizvedu kvalitetan proizvod, a to se može samo ako su oni motivirani za posao - kaže Smajlović. Dodaje kako su njegova iskustva, kada je riječ o ulaganjima u BiH, jako pozitivna i da je naišao na iznimno dobar prijam kod javnosti i lokalnih vlasti. - Mislim da je pozitivan trenutak da naši ljudi koji su zaradili kapital u inozemstvu ulažu u svoju zemlju. Svi preduvjeti su tu, postoji ekonomska isplativost i mi sljedeće godine planiramo proširenje postojeće, kao i pokretanje nove proizvodnje koja će se temeljiti na CNC tehnologiji. Sve to će donijeti i nova radna mjesta - kaže Smajlović. Direktorica ove tvrtke Dijana Nalić kaže kako su prije godinu počeli s 22 radnika i da se, u međuvremenu, obujam proizvodnje učetverostručio.
143 tegljača preko granice
- U godinu dana proizveli smo 138.000 proizvoda, odnosno 143 natovarena tegljača izašla su iz kruga naše tvornice i otišla na inozemno tržište. U ovome trenutku s postojećom radnom snagom planiramo povećanje proizvodnje za 30 posto budući da je stanje na tržištu veoma povoljno, a time i potražnja za našim proizvodima - kaže Nalić. Inače, na području općine Sanski Most, zahvaljujući ulaganjima Sanjana koji žive i rade u inozemstvu, u proteklih godinu dana otvoreno je više od 200 radnih mjesta.