Još jedna smrt tinejdžera potresla je Srbiju. U tragediji koja se dogodila u Bečeju poginuo je petnaestogodišnji dječak iz ovoga mjesta kada je, kako se prvobitno sumnjalo, s vršnjakom oduzeo, a potom sjeo u automobil marke Golf i krenuo se provozati.
Brojni izazovi
Međutim, kako Kurir sada doznaje, ispostavilo se da nastradali dječak nije bio u automobilu smrti, već da je bio na kolniku i snimao svog dvije godine mlađeg prijatelja kako vozi ukradeno vozilo. - Sumnja se da je do nesreće došlo kada je trinaestogodišnji prijatelj nastradalog B. T., upravljajući tuđim otključanim vozilom, udario petnaestogodišnjaka koji je stradao na mjestu - doznaje neslužbeno Kurir iz MUP-a. - Nakon tragičnog događaja trinaestogodišnjak je pobjegao, a policija ga je identificirala i pronašla u jutarnjim satima.
S obzirom na to da dječak koji je upravljao Golfom nema navršenih 14 godina života, on je kazneno neodgovoran, pisao je jučer Kurir. Slična tragedija dogodila se pred sam kraj prošle godine u Sjenici, Srbiji, u kojoj je život izgubio Emir Rožajac. Kako su tada pisali srbijanski mediji, Rožajac je izišao iz automobila kako bi snimio svog prijatelja kako vozi velikom brzinom pored njega. Nažalost, mladić za upravljačem je izgubio nadzor nad vozilom i udario Rožajca te se nakon još 100 metara vožnje automobil prevrnuo, a Rožajac je ubrzo nakon nesreće preminuo. Ovakvi slučajevi nisu iznimka. Razni izazovi na društvenim mrežama, kao i borba za klikove, dovode do stradanja mladih ljudi. Ove godine u ožujku život je izgubio grčki influencer dok je u Italiji snimao sadržaj za društvene mreže. Prema grčkom listu Ethnos, nesreća se dogodila dok je Giorgi Tzane Janelidze stajao na balkonu bez ograde. Poskliznuo se i pao u provaliju. Na teren su stigli vatrogasci i ostale hitne službe, ali ga nisu uspjeli spasiti. Helikopterom su potom izvukli njegovo tijelo i prebacili ga u Saline Joniche. Imao je 23 godine. Jedno vrijeme popularno je bilo penjati se na vagone i snimati selfieje, a upravo ta želja za popularnošću života je koštala brojne mlade. Jedan od njih je i petnaestogodišnjak iz Skoplja koji se popeo na vagon radi fotografiranja.
No, u jednom trenutku previše se približio električnom kabelu koji je bio pod visokim naponom te je doživio jak strujni udar koji mu je oduzeo život. Slične kobne priče događale su se i u Hrvatskoj i u BiH. Šetanje po krovovima zgrada u jednom trenutku postalo je popularno pa se pojavio video dviju djevojaka u Beogradu kako opušteno šetaju po krovu i snimaju fotografije. Prisjetimo se i desetogodišnjaka koji je pronađen mrtav u Beogradu, a navodno se objesio igrajući TikTok izazov “Blackout”. Kako su tada pisali mediji, dječak je ostao sam u kući dok su mu roditelji bili u trgovini. Kada su se vratili, on nije otvarao vrata pa su bili primorani zvati policiju i vatrogasce koji su preko terase ušli i dječaka zatekli obješenog o krevet na kat. Prije nekoliko godina javnost je bila šokirana snimkama mladih koji iskaču ispred automobila na ulicu dok ih prijatelji snimaju telefonom.
Nesvjesni opasnosti
Svi ovi slučajevi pokazatelj su da su mladi apsolutno sve podredili društvenim mrežama i skupljanju lajkova pa su tako gutali kapsule za perilicu rublja, ležali po prugama, pretrčavali ulicu... nesvjesni činjenice da ni jedan lajk nije vrijedan ljudskog života.
Upravo zbog svega ovoga stručnjaci neprestano upozoravaju roditelje na opasnosti koje se skrivaju na internetu: “Razgovarajte s djecom i mladima, upozorite ih na sve opasnosti koje vrebaju dok nije postalo prekasno.”