Izaslanici Srbi

Koji broj izaslanika u Domu naroda je potreban za odlučivanje?

dom naroda fbih
17.12.2015.
u 18:40

Iz izaslaničkog Kluba Srba u Domu naroda Federalnog parlamenta zatražili su da im se dostave rezultati glasovanja za sve akte i druge odluke donesene u aktulanom mandatu Doma.

Potom će od Ustavnog suda FBiH biti zatraženo da ocijeni jesu li akti koji su izglasani s manje od 30 ruku (28) u skladu s Ustavom ili ne, kazao je novinarima predsjedavajući srpskog izaslaničkog kluba Slaviša Šućur.

Pitanje potrebne većine za izglasavanje zakona i drugih akata, Klub Srba je problematizirao na početku današnje sjednice Doma naroda pošto se Ustavni sud FBiH nedavno izjasnio da ne može razmotriti jedan zahtjev ovog kluba za ocjenu vitalnog nacionalnog interesa. 

Sud je kao razlog naveo da je taj zahtjev potpisalo deset izaslanika Srba umjesto najmanje 12 kao potrebna dvotrećinska većina od Ustavom propisanih 17 članova u Klubu Srba (kao i u klubovima ostala dva konstitutivna naroda).

Međutim, u aktualnom sazivu Doma naroda klub Srba je do danas brojčano nepopunjen, ima 13 članova (nedostaju četiri), jer nakon prošlogodišnjih općih izbora u BiH, nije bilo dovoljno Srba u županijskim skupštinama u Federaciji iz kojih se inače izabiru članovi za Dom naroda.

Za Ustavni sud je, međutim, važeći jedino broj od 17 izaslanika zbog čega navedeni zahtjev Srba za ocjenu vitalnog nacionalnog interesa (povodom donošenja izmjena zakona o državnoj službi) nije ni razmotren jer ga je potpisalo deset Srba na osnovu računice da su to dvije trećine od njihovog sadašnjeg broja u Domu naroda.

Analogijom navedenog očitovanja Ustavnog suda, članovi srpskog kluba su na današnjoj sjednici Doma problematizirali i pitanje - koja je većina od cjelokupnog broja iaslanika potrebna, odnosno validna za donošenje zakona i drugih akata u Domu naroda. Mora li to obvezno biti najmanje 30 ruku, što je neophodno u slučaju kad je svaki izaslanik klub naroda brojčano popunjen ili može i s 28 glasova, kako je dosad više puta učinjeno logikom da je to dovoljna većina od sadašnjeg broja, 54 članova Doma naroda. 

Izaslanici su insistirali da se danas povodom njihovog pitanja očituje tajnik Doma Izmir Hadžiavdić, a on je, pozivajući se na odredbe Poslovnika, odgovorio da za odlučivanje treba prosta većina od ukupnog broja izaslanika kojima je verificiran mandat. Kako su u aktualnom sazivu mandati verificirani za 54 izaslanika za odlučivanje je dovoljno 28, zaključio je.

Dom naroda, prema Ustavu, treba imati ukupno 58 izaslanika - po 17 u klubovima sva tri konstitutivna naroda i još sedam u izaslaničkom klubu ostalih naroda, javlja Fena.

Izaslanik u Domu naroda FBiH Predrag Kojović kazao je da pravna analogija sa ovim rješenjem sugerira da su sve do sada usvojene odluke neustavne i nevažeće.

Kojović je naglasio da se to odnosi i na izbor izvršne vlasti, ali i usvajanje ključnih zakona i odluka koje su usvojene u toijeku ovog mandata.

- Ako se većina ne računa u odnosu na stvarni nego propisani broj izaslanika onda je za kvalificirvanu većinu u Domu naroda potrebno 30, a ne 28 glasova. Konsekvence ovakvog stava Suda su da su neki od najvažnijih akata usvojeni bez dovoljno glasova, pojasnio je Kojović.

Upozorio je da će imperativ izlaza iz ove situacije zahtijevati do sada neviđenu ustavnu i pravnu akrobatiku, a prema stavu Kojovića i reakciju Ureda visokog predstavnika (OHR).

Izrazio je nadu da će ovaj slučaj prisiliti Federalni parlament da krene u sveobuhvatnu izmjenu Ustava FBiH, jer bi sve osim toga, smatra Kojović, bio znak da u Parlamentu FBiH zapravo ne postoji politička volja za izgradnju prohodnog, europskog ustavnog i pravnog sustava. 

- To bi značilo i da je reformska agenda samo popularna fraza koju vlast koristi za aplikaciju za kreditna sredstva, zaključio je Kojović u priopćenju Naše stranke.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?