U organizaciji Sveučilišta u Mostaru (SUM) i Centra za informacijske tehnologije SUMIT, ovogodišnje, treće izdanje donosi još bogatiji program. Ovogodišnja središnja tema je “Inovativne tehnologije u obrazovanju: gamifikacija, mobilno učenje i proširena stvarnost”, a program je sadržajno podijeljen u tri dana. Tako su dani posvećeni obrazovanju (23. travnja), IT-ju (24. travnja) i znanosti (25. travnja).
Prvoga dana, Dana obrazovanja, sudjelovat će više od 40 predavača i panelista s bogatim programom koji uključuje šest predavanja, šest panel-rasprava, dvije BoF sesije, šest radionica te niz izlaganja škola, kvizova i otvorenih edukativnih sadržaja.
Budućnost obrazovanja
Član Organizacijskog odbora (OO) Josip Doko ističe kako SUMIT godinama aktivno doprinosi digitalizaciji obrazovanja u BiH, posebice u školama koje nastavu izvode po hrvatskom planu i programu. Projekti poput eDnevnika, eMatice i eUpisa čine temelj sadašnjosti i budućnosti bh. obrazovanja, a na MoStartu će biti predstavljene najnovije aktivnosti i nadogradnje sustava. - Dan obrazovanja okupit će više od 40 predavača i panelista kroz bogat program od šest predavanja, šest panel-rasprava, dvije BoF sesije, šest radionica, inovativna izlaganja škola te otvoreni prostor s kvizovima i edukativnim sadržajima - naglasio je Doko.
Prema riječima Dokine kolegice Valentine Vidović, posebno su se fokusirali na praktične vještine nastavnika. Tako je ove godine serija radionica proizašla iz pažljivog osluškivanja povratnih informacija sudionika prethodnih konferencija. - Analize su jasno uputile na potrebu za praktičnijim sadržajem, pa smo program oblikovali upravo s tim ciljem - ističe Vidović.
Učitelji i nastavnici imat će priliku sudjelovati u nizu radionica koje pokrivaju teme poput korištenja aplikacije Školarac za vrednovanje postignuća, Canve za izradu nastavnih materijala, NotebookLM-a u inkluzivnoj nastavi te radionica o upravljanju stresom. Program je, dodaje Vidović, oblikovan tako da odgovara izazovima aktualne kurikularne reforme, uz dodatak osobnog i profesionalnog razvoja nastavnika.
Posebno atraktivan dio konferencije je drugi dan posvećen IT-ju, koji će okupiti neka od najpoznatijih imena regionalne tech scene. Pred publikom će se tako naći predstavnici kompanija poput Aircasha, Sofascorea, Rimac Technologyja, Infobipa i drugih. - Velika nam je čast što smo uspjeli u relativno kratkom vremenu konferenciju pozicionirati kao relevantnu i prepoznatljivu, čak i u širem regionalnom kontekstu - kaže član OO-a Ivan Ostojić.
Sudionici će imati priliku čuti iskustva i izazove lidera iz svijeta tehnologije kroz predavanja i panele. Među temama koje će se posebno istaknuti, smatraju organizatori, su: “Treba li nam Ministarstvo umjetne inteligencije”, “Startup Stars: Novi IT val”, “Pivotiraj ili nestani - kako prepoznati pravi trenutak za promjenu”. Uz stručni dio, kaže Ostojić, IT dan će ponuditi i prostor za networking, suradnju i opušteno umrežavanje uz koktele i vrhunski catering.
Zanimljiv program nudi i posljednji - Znanstveni dan. Član Organizacijskog odbora prof. dr. sc. Daniel Vasić naglašava izniman interes međunarodne znanstvene zajednice. - Zaprimljeno je više od 40 radova s više od 130 autora iz Rumunjske, Indije, Francuske, Portugala, Španjolske, Hrvatske, Bugarske i BiH. Tematski radovi pokrivaju područja primjene IA-ja u obrazovanju, digitalne transformacije, e-učenja i inteligentnih sustava - kaže prof. Vasić.
Nova lokacija konferencije
Zahvaljujući stručnim recenzijama 34 recenzenta iz šest zemalja, najkvalitetniji radovi bit će objavljeni u prestižnoj seriji Communications in Computer and Information Science (CCIS), izdavača Springer, indeksiranoj u bazi Scopus. Autori najuspješnijih radova, dodaje Vasić, imat će mogućnost dodatne afirmacije kroz objavu proširenih verzija u časopisu SN Computer Science.
Sudionici konferencije imat će priliku posjetiti i znanstveno-popularni inkubator Hrvatske akademske i istraživačke zajednice - CARNET. Inkubator donosi interaktivne kvizove, VR iskustvo, 3D printanje i predavanja uz popratne aktivnosti. Kroz zabavne i edukativne sadržaje sudionici će istražiti najnovije tehnologije i njihovu primjenu u obrazovanju. MoStart konferencija ove se godine održava na drugačijoj lokaciji - u novoj zgradi SUMIT-a, u kampusu Rodoč. Moderna zgrada SUMIT-a, čija se vrata otvaraju u sklopu MoStarta, ubuduće će biti temelj istraživačke i inovacijske e-infrastrukture s namjerom da se znanstvenoj, akademskoj i obrazovnoj zajednici dugoročno osiguraju napredni računalni i spremišni resursi te mrežna povezanost, nužni za obrazovni sustav Hrvata u BiH. Način prijave na MoStart i program konferencije moguće je pronaći na mostart.sum.ba.