Kako su i najavili prije deset dana, liječnici u HBŽ jučer ujutro su stupili u generalni štrajk. Ističu kako su sa žaljenjem poduzeli taj radikalni korak a sve u cilju poboljšanja uvjeta rada, materijalnog i socijalnog položaj liječnika, ali i cjelokupnog zdravstvenog sustava u HBŽ. Iz Sindikata liječnika HBŽ ističu da s prethodnim ministrom zdravstva nisu uspjeli otvoriti dijalog oko potpisivanja strukovnog kolektivnog ugovora za liječnike, te da više sreće nemaju ni sa aktualnom ministricom, piše Večernji list BiH.
Bez konkretnih dogovora
„Kolektivni ugovor iz 2007. prestao je važiti i u HBŽ trenutno ne postoji nikakav propis koji bi regulirao radnopravni, materijalni i socijalni status liječnika. Naša nastojanja da uđemo u pregovore sa predstavnicima Vlade, odnosno resornim ministarstvom do sada nisu urodili nikakvim konkretnim rezultatima,“ kazao nam je predsjednik Sindikata liječnika HBŽ dr. Ivica Jozić, a član Štrajkaškog odbora dr. Darko Čondrić dodao kako su njihovi zahtjevi usklađeni sa ostalim sindikatima u FBiH, te naglasio: „Tražimo povećanje satnice sa 2 na 2,35 KM, što je niže od Kantona Sarajevo. Desetogodišnja nebriga za poboljšanje situacije u zdravstvu rezultirala je stalnim odlaskom liječnika. Otišlo ih je barem 15-tak. To je veliki problem, na ovakve uvjete nitko od mladih liječnika se neće vratiti. Evo baš smo jutros razgovarali, od ukupnog broja specijalista u našoj Županiji oko 80% specijalista je starije od 50 godina! Čemu i gdje ide naše zdravstvo, razumijete?!“
Zbog nedostatka reprezentativnosti službenih pregovora sa Sindikatom liječnika nije bilo, kazala nam je ministrica zdravstva, rada i socijalne skrbi HBŽ Vasilija Broćeta te dodala: „Rješenje Županijskog suda Livno o davanju reprezentativnosti uputili smo Vrhovnom sudu Federacije uz zahtjev za izvanrednim preispitivanjem. I mi očekujemo da će to biti u što kraćem roku riješeno, jer je to osnov za dalje, da vidimo jesu li reprezentativni ili nisu.“
Liječnici na radnim mjestima
To pravo ministarstvu iz Sindikata ne spore, ali dodaju da to ne odlaže izvršenje rješenja. Pitali smo i pacijente što misle o štrajku liječnika. Ističu kako svatko traži pravo koje nema, te da su ih liječnici, unatoč štrajku, primili i pružili potrebnu uslugu. Dakle, liječnici su na svojim radnim mjestima i sukladno Sporazumu o poslovima koji se ne smiju prekidati dok traje obustava rada, pacijente sa zdravstvenim problemima hitne naravi zbrinjavaju bez odlaganja.•