Kako suzbiti neopravdana poskupljenja hrane

Milijunske kazne nisu spriječile poskupljenja, aplikacija o cijenama hrane razotkrila bi prijevare

09.04.2023.
u 15:15

Svakodnevno slušamo vijesti o povećanju cijena proizvoda i usluga. Kad je riječ o poskupljenjima, koja su bila uvjetovana prošle godine naglim rastom cijena goriva, ona su u određenoj mjeri bila opravdana. Međutim, sada svjedočimo padu cijena goriva, a ti isti proizvodi nastavljaju poskupljivati. Tu se jasno vidi da je dio tih poskupljenja neopravdan. Očigledno je da postoje trgovci koji zloupotrebljavaju ovu situaciju, ali se čini da je taj oblik zloupotrebe poprimio veću dimenziju s obzirom na to da inspekcije imaju svoje ograničene kapacitete i ne mogu imati tisuće inspektora na terenu. Ipak, broj izrečenih kazni potvrđuje da je zloupotreba bilo. Inspekcijske službe u BiH u prošloj godini izrekle su kazne u iznosu od 4 milijuna i 250 tisuća KM zbog nepoštovanja uredbi vlada FBiH i RS-a o formiranju cijena i marži nafte i naftnih prerađevina te osnovnih životnih namirnica. Na svakoj drugoj kontroliranoj benzinskoj crpki utvrđena je neka nepravilnost. Ništa bolje nije bilo ni u trgovačkim centrima i trgovinama.

U provođenju pojačanih kontrola marži federalni tržišni i turističko-ugostiteljski inspektori tijekom prošle godine izvršili su 688 inspekcijskih nadzora u kojima je utvrđeno 228 nepravilnosti te su izdana 432 prekršajna naloga u ukupnom iznosu od 360.750 KM. Od toga, 176 prekršajnih naloga s financijskim teretom od 102.650 KM odnosilo se na cijene hrane. FUZIP raspolaže sa samo 13 tržišnih i turističko-ugostiteljskih inspektora koji realno ne mogu stalno nadzirati sve trgovine.

U susjednoj Hrvatskoj nedavno je zaživjela aplikacija pod nazivom “Kretanje cijena” zahvaljujući kojoj potrošači mogu uspoređivati cijene za oko 350 proizvoda u tri trgovačka lanca, a slična online baza podataka već dulje postoji i u Sloveniji. Aplikacija o kretanju cijena prehrambenih proizvoda u maloprodajnim objektima mogla bi zaživjeti i u BiH, a osim što bi omogućila građanima da steknu uvid tko je od trgovaca najpovoljniji, suzbila bi i neopravdana poskupljenja.

Zaštitnici prava potrošača smatraju kako bi takva aplikacija što prije trebala biti primijenjena u BiH. Postojanje jedne ovakve aplikacije olakšalo bi i rad inspektora jer bi brže i jednostavnije mogli kontrolirati promjene cjenika u trgovinama. - Inspekcija može vidjeti koji su proizvodi čije cijene naglo rastu, a da ne moraju svaki put obilaziti i čekati prijave potrošača ili udruga.

To bi pomoglo i potrošačima, ako ništa drugo da jednim klikom mogu doznati kakve su cijene u prodavaonicama, a štedi i vrijeme te dobivate pravu informaciju. Uz to, možete odrediti gdje biste i što kupovali - rekao je nedavno u izjavi za medije predsjednik Udruge potrošača “Zvono” Bijeljina Jovan Vasilić. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije