Trendovi u kojima je proizvodnja domaće hrane sve više prepoznata kao ključni gospodarski segment, a osobito u vremenima kada poremećeni lanci opskrbe i geopolitičke napetosti zahtijevaju snažan odgovor domaće proizvodnje, vidljivi su, ako je suditi prema podacima resornog ministarstva, i na prostoru Federacije BiH, a osobito u nekoliko segmenata koji ostvaruju značajan rast. Ipak, određene proizvodne djelatnosti ipak bilježe i stanoviti pad.
Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić na današnjoj konferenciji za medije, održanoj u sjedištu Vlade Federacije BiH u Sarajevu, predstavio je postignute rezultate u poljoprivrednoj proizvodnji kod klijenata koji su u federalnom sustavu novčanih podrški.- Poljoprivreda Federacije BiH ide ubrzanim koracima naprijed. Trendovi su izvanredni i moram priznati iznad očekivanja. Strategija koju smo usvojili, strateški ciljevi i mjere, vidi se da daju rezultat. Proizvodnja mlijeka rasla je za 5,3 posto. Ovo je rekordna proizvodnja mlijeka kada govorimo o premiranom mlijeku s razine Federacije, preko 141 milijun litara mlijeka. Nadomjestili smo sve gubitke iz godina korone i ovo je sigurno pokazatelj da su mjere koje smo kreirali za ovu proizvodnju dale izuzetno dobre rezultate. Ovo povećanje generira više od 20 milijuna KM, a ovaj sektor, procjenjujemo, Federaciji donese oko pola milijarde KM nove vrijednosti. U ovom sektoru imati povećanje od pet posto je zaista veliki uspjeh - istakao je ministar Hrnjić. Dodao je i da proizvodnja mesa, te kukuruza, uljarica i povrća bilježi značajan rast. - Proizvodnja goveđeg mesa iz domaćeg uzgoja također je u porastu 27,7 posto, pilećeg mesa 11 posto, uzgoj rasplodnih junica skoro 20 posto i uzgoj brojlera 10,4 posto. Proizvodnja merkantilnog kukuruza 109 posto, proizvodnja povrća 18 posto i proizvodnja uljarica 118 posto - istakao je ministar Hrnjić pozitivne pokazatelje.
Ministar je ukazao i na određene proizvodnje koje su zabilježile pad, kao što su proizvodnja heljde, ljekovitog i aromatičnog bilja i morske ribe, te proizvodnja svinjskog mesa – tov svinja koja bilježi pad od 27,8 posto. - Razloge za pad u proizvodnji vidimo u tržišnim uvjetima, kao i u nedostatku zainteresiranosti poljoprivrednika za bavljenje ovim vrstama proizvodnji. Kada je u pitanju tov svinja, izgubili smo samo 30 posto, dok su zemlje u regiji zabilježile mnogo veće padove u proizvodnjama - pojasnio je ministar. Podsjetio je da resorno federalno ministarstvo ove godine realizira rekordan budžet u iznosu od 175 milijuna KM. Također ukazano je i na druga budžetska izdvajanja koja idu u korist poljoprivrednih proizvođača, poput goriva iz robnih rezervi, programa za veterinarstvo, grant sredstava namijenjenih za korisnike Razvojne banke FBiH, čime se budžet povećava na blizu 195 milijuna KM.