Skromnije nego ikad, zbog pandemije koronavirusa, Kreševljaci su 15. kolovoza proslavili Dan općine, a katolici, koji su većina u ovoj srednjobosanskoj općini, i zaštitnicu župe Veliku Gospu. Nasuprot skromnom programu obilježavanja, Kreševo je u ovom trenutku gradilište u kojemu se realiziraju mnogi projekti, od gospodarskih do infrastrukturnih, a mnogi od njih višestruko su vrjedniji od općinskog proračuna koji iznosi tek 1,6 milijuna KM, piše Večernji list BiH.
Kroz neke od njih “proveo” nas je Renato Pejak, prvi čovjek općinske administracije, koja je skraćenjem procedura i ulaganjima u poslovnu infrastrukturu mnogima dokazala da je, iako je po broju stanovnika mala, Kreševo općina za velike projekte. Inače, Kreševo je jedna od rijetkih općina u BiH u kojoj je broj zaposlenih u odnosu na broj stanovnika povoljniji danas nego prije rata. U Kreševu je, prema popisu iz 1991. godine, bilo sedam tisuća stanovnika, a zaposlenih je bilo 1400. Trenutačno je zaposlenih 1250, a stanovnika je manje od četiri tisuće. U Kreševu vjeruju da trend odlaska, koji nije zaobišao ni ovu sredinu, trenutačno stagnira te pokušavaju novim radnim mjestima, ali i općenito projektima koji će poboljšati kvalitetu življenja, utjecati na Kreševljake da ostanu u svome mjestu i ondje grade svoje i živote svojih obitelji.
Gospodarski projekti
Početkom godine u Kreševu je otvorena moderna punionica prirodne vode “Sara”, vrijedna 20 milijuna KM, kojom je tvrtka “Sarajevski kiseljak” sa sjedištem u Kiseljaku proizvodne pogone otvorila i u ovoj općini. Milijunska investicija u godini koja je gospodarstvo u mnogim sredinama bacila na koljena u Kreševu je bila tek nagovještaj uspješne godine u kojoj se i dalje otvaraju novi pogoni i nova radna mjesta. “Što se tiče ulaganja u nove proizvodne pogone, tu bih svakako istaknuo domaću tvrtku ‘Metalos’ d.o.o i njezina vlasnika Darka Kujundžića koji, zajedno sa svojim poslovnim partnerima iz Austrije - poduzećem ‘RE Industris’ d.o.o, nastavljaju investirati u Kreševo. Nakon pogona za proizvodnju plastike za prehrambenu, kemijsku i farmaceutsku industriju. u kojoj je zaposleno 40 radnika, šire proizvodnju i otvaraju nove pogone u kojima će posla biti za još od 30 do 50 radnika. Ovo je zaista dobar primjer zajedničkog ulaganja domaćih investitora i njihovih partnera. Što se tiče nas iz općinske administracije, maksimalno smo im skratili procedure, a radimo i na infrastrukturi prema prilazu novoj tvornici gdje ćemo urediti prilaz i parkiralište, koje je ujedno i prilaz mjesnom groblju, te uraditi regulaciju potoka koji protječe u blizini. Vrijednost radova gotovo je 200 tisuća KM”, kaže nam načelnik općine Kreševo Renato Pejak. Velike investicije u Kreševu nisu usporile ni utjecale na one nešto manje, ali za lokalno stanovništvo itekako važne. Jedna od njih je gradnja sirane u Crnićima. Nositelj projekta je Poljoprivredna zadruga, a projekt se realizira uz potporu Vlade Republike Hrvatske i Federalnog ministarstva branitelja. “Sirana bi s radom trebala početi uskoro, oprema je stigla i treba je instalirati. Proizvodit će se mladi sirevi, a svakako vrijedi napomenuti da je Općina prije godinu i pol donijela odluku o izdvajanju poticaja za proizvodnju mlijeka od 20 feninga po litri. Uz otkupnu cijenu od 60 feninga, proizvođač za litru mlijeka dobije 80 feninga. Da je u pitanju uistinu poticajna mjera, potvrđuje nam podatak da je otkup mlijeka s 2000 litara mjesečno početkom prošle godine porastao na 5600 litara u mjesecu srpnju”, objasnio nam je načelnik Pejak važnost naoko malih, ali za lokalno stanovništvo značajnih projekata kojima mogu upotpuniti svoje kućne proračune i poboljšati kvalitetu življenja. Inače, sirana se otvara u staroj školskoj zgradi u Crnićima koja je obnovljena te će u njoj, osim proizvodnih pogona, biti mjesta i za rad Mjesne zajednice. Intencija je, kaže nam načelnik Pejak, sve nekadašnje školske zgrade koje više nisu u funkciji obnoviti i pretvoriti u korisne objekte, prije svih, lokalnom stanovništvu. Nakon Crnića počinje obnova škola u Volujaku i Deževicama.
Dojam da je Kreševo ovog ljeta veliko gradilište pojačavaju i brojni infrastrukturni projekti, od ispravljanja Kvasinova zavoja prije ulaza u Kreševo do obnove cesta i gradnje nogostupa na samom ulazu u središte Kreševa. Investitor većine projekata je Ravnateljstvo za ceste Srednjobosanske županije, a izvođači su domaće tvrtke.
“Ako gledamo ove projekte, posebno u cestovnoj infrastrukturi, možemo kazati da se njima barem dijelom ispravlja nepravda koju Kreševo trpi zbog nepravednih rješenja u raspodjeli prihoda. Jedna naša velika tvrtka kao što je ‘Boreas’ godišnje u županijski proračun uplati između 1,2 i 1,4 milijuna KM poreza na dobit, što je za nekoliko stotina tisuća manje od općinskog proračuna.
Ni jedna marka nama se ne vrati, ali se kroz infrastrukturne projekte barem jednim dijelom ispravlja takvo, za općine poput Kreševa, nepravedno rješenje”, objasnio nam je Pejak.
Djeca i mladi
Mladi kreševski načelnik tijekom obilaska Kreševa s posebnom radošću vodi nas do dječjeg igrališta. Izgrađeno je sredstvima organizacije HELP i uz potporu lanca benzinskih crpki “Hifa”. “Ovo je jedan projekt na koji sam kao Kreševljak posebno ponosan. U popodnevnim satima igralištem odzvanjaju dječji smijeh i igra, što nam potvrđuje da je ova investicija pun pogodak. Ostalo je još postaviti gumene podove, koji stižu uskoro, jer sigurnost djece nam je najvažnija. Sve su postavljene sprave, tobogani i ljuljačke urađene u skladu sa standardima sigurnosti onih kojima su namijenjeni, a postavljanjem videonadzora spriječili smo uništavanje igrališta”, objasnio nam je načelnik Pejak. Projekt koji potvrđuje da u Kreševu itekako ima života, a on se ogleda u obiteljima s djecom, potreba je za dogradnjom kapaciteta Dječjeg vrtića “Radost”. Na radost kreševskih mališana, uz potporu Federalnog ministarstva financija, vrtić će dobiti još jedan kat i novi prostor za igru i boravak djece dok su im roditelji na poslu. Projekt podizanja kata na zgradi vrtića vrijedan je više od 200 tisuća KM.
Poznato po bogatom kulturnom i povijesnom naslijeđu, Kreševo je općina koja nema smještajnih kapaciteta, izuzev onih kojima raspolaže Franjevački samostan, kao i privatni objekti. Kako bi ih osigurali, opet na scenu stupaju domaći investitori i općinske vlasti koji im osiguravaju uvjete za ulaganja.
Tako će Kreševo uskoro preuređenjem starog skladišta u samom središtu mjesta dobiti 16 apartmana koji će sasvim sigurno obogatiti turističku ponudu mjesta prepoznatljivog kao oaza mira u kojoj posjetitelji na prvi pogled imaju dojam da je vrijeme stalo, a sve da bi baš njima osiguralo malo vremena za odmor. Na takav dojam utječe i stara gradska jezgra koja je pod zaštitom države. No, kako stvarna zaštita u praksi najčešće izostane, vlasnici kuća zbog nemogućnosti njihove obnove i osiguranja normalnih života, nerijetko napuštaju ovakve objekte koje potom ubrzano uništava zub vremena. Više razumijevanja onih koji su se obvezali štiti ih za potrebe vlasnika, smatraju u Kreševu, bilo bi spasonosno rješenje kojim bi se očuvala autentičnost starih kreševskih kuća, ali i osigurali normalni uvjeti za boravak i život.
Stara gradska jezgra, mir i tišina, koju narušavaju tek rijetki prolaznici, središte Kreševa čine jedinstvenim mjestom odmora i uživanja u prekrasnoj prirodi i brojnim povijesnim i kulturnim znamenitostima. Oni koji se odluče malo istražiti, vidjet će da u Kreševu života itekako ima te da ga nije paralizirala ni pandemija koronavirusa. Iako po broju stanovnika mala, Kreševo je definitivno općina za velike projekte!•