BANANA bread ili kruh od banane nije baš kruh, već nešto poput kuglofa - gust, slatkast i sočan biskvit, ali pojačan okusom i mirisom banane. Znamo da nekima od vas kolači i bilo kakvi deserti s bananom ne odgovaraju, ali možete dati priliku banana breadu. Ako ne želite, sve ok, jer postoji onaj drugi dio koji obožava banane na sve načine. Tu smo i mi. Iako se čini jednostavna, pa zapravo i je, priprema banana breada, kao i svega drugog, ima par "caka" - ako želite da ispadne savršen.
1. Banane
Trebaju biti prezrele jer tada imaju više šećera i otpuštaju karakterističan miris i okus, a i mekše su pa se od njih lakše napravi kaša. Izvana ne smiju imati zelenih dijelova, a bilo bi idealno da imaju puno crnih točkica, a mogu biti i skroz tamne po kori. Jedino što u tom slučaju morate provjeriti je da nisu trule iznutra, ali i da nemaju onaj jaki, lagano "rakijasti" miris, to ne želimo.
2. Brašno
Dobar dio slastica može se napraviti s raznim vrstama brašna. Ali u tom slučaju morate računati na to da, ovisno o kojem se brašnu radi, kolač poprima drukčiju teksturu, ali i miris i okus. Najčešće će se dogoditi da se biskvit s integralnim brašnom više mrvi i suši, od kukuruznog je tvrđi, a od zobenog će se i malo raspadati.
Ako želite da se banana bread lijepo reže i izgleda kao nacrtan, najbolje je koristiti glatko pšenično brašno. Barem u početku, pa se kasnije možete baciti na eksperimentiranje.
3. Maslac
Maslac treba biti sobne temperature tako da ga slobodno izvadite van iz hladnjaka par sati prije pripreme banana breada. Ako ga planirate peći ujutro, navečer izvadite maslac na jedan tanjurić i ostavite da omekša na sobnoj temperaturi.
A zašto nam je to toliko bitno? Zato što će se, ako je imalo tvrd, maslac razbiti najprije na veće, a zatim na manje komadiće, ali nikako neće postati kremast, a to nam je bitno za konzistenciju smjese, a kasnije i ispečenog banana breada.
4. Šećer
Iako će neki reći kako u receptu ima puno šećera, oni koji često peku kolače znaju kako su količine šećera gotovo uvijek takve, a u neke slastice šećera ide čak više nego brašna. Dio šećera možete zamijeniti smeđim šećerom, no nemojte misliti da će vam tekstura banana breada biti odlična za rezanje ako šećer zamijenite medom, agavinim sirupom ili ga izbacite. Ipak je i on dio toga što drži svaki biskvit da se ne ispuhne i ne splasne.
5. Začini
Slobodno dodajte malo cimeta, mljevenog đumbira ili čak kardamoma, ali nemojte pretjerati - ne želimo dobiti biskvit s okusom paprenjaka. Nekad nam je najdraže zaobići sve začine i uživati u tako običnom, a opet posebnom kruhu, kuglofu, biskvitu, kolaču od banane - i ničeg drugog.
6. Dodaci
Na mnogim domaćim i stranim blogovima uvjeravat će vas kako u banana bread moraju ići sjeckani orasi i/ili komadići čokolade. E, pa ne moraju. Naravno da ih možete ubaciti, ali stvar je u tome što će ti komadići raditi problem kod rezanja - šnite neće biti savršeno ravne jer će djelić oraha ili čokolade zapeti pod nožem.
Ako vam to ne smeta i želite svom banana breadu dati još malo okusa, dajte si oduška s dodacima, ali ne previše kako ne biste otežali dizanje biskvita tijekom pečenja. Jedan simpatičan dodatak može biti banana prerezana uzdužno po pola i stavljena na vrh prije pečenja kao dekoracija, ali će istovremeno dati i još više okusa i mirisa banana breadu.
7. Kalup i pečenje
Mi ga uvijek pečemo u duguljastom, uskom i visokom kalupu, no možete ga ispeći i u običnom protvanu, samo što će tada biti niži i potrebno ga je peći kraće. Izgubit će i ovaj prepoznatljivi oblik kruha, a i neće imati sočni unutrašnji dio šnite, tako da je preporuka definitivno da koristite duguljasti, visoki kalup.
Što se tiče papira za pečenje, pokazalo nam se kako ga je, dok se ne izvježbate, bolje koristiti nego samo nauljiti i pobrašniti kalup jer banane ispuštaju vlagu zbog koje bi vam cijeli kruh mogao ostati zalijepljen za kalup. A to, nakon silnog truda, ne želite.
Recept kojeg se uvijek držimo u gram je OVDJE, probajte jer nam banana bread svaki put ispadne kao nacrtan.