Djeca i osobe s posebnim potrebama općine Orašje dobili su drugi dom - Centar za rehabilitaciju, piše Večernji list BiH. Konačno su djeca i osobe s posebnim potrebama iz te posavske općine dobili mjesto druženja i edukacije primjereno svojim posebnim potrebama.
Nakon godina kada su bili 'razbacani' na nekoliko mjesta u gradu gdje se odvijao njihov rad, novoizabrano Predsjedništvo Udruženja roditelja djece i osoba s posebnim potrebama Orašje krenulo je s ambicioznim i, rekli bismo, hrabrim planom izgradnje Centra za rehabilitaciju djece s posebnim potrebama.
Kako samo hrabre prati sreća, tako su i oni uspjeli u svojoj nakani. U tome su im svesrdno pomogli Vlada Japana koja je prihvatila biti donatorom jednog takvog projekta izgradnje Centra za rehabilitaciju djece s posebnim potrebama preko Međunarodne organizacije za migracije IOM.
Za izgradnju 202.000 KM
- Postojeći kapaciteti ni izbliza ne zadovoljavaju potrebe djece i budućeg rada pa smo krenuli s aktivnostima traženja investitora koji bi mogao podržati naš plan. Aplicirali smo preko Međunarodne organizacije za migracije IOM Sarajevo prema japanskoj Vladi i na našu radost odobrene su nam 202.000 konvertibilnih maraka za izgradnju Centra.
Početkom ove godine krenuli smo s realiziranjem projekta izgradnje Centra za rehabilitaciju djece s posebnim potrebama, potom smo odabrali najpovoljnijeg izvođača ("Dženo" Gradačac) po sustavu "ključ u ruke" i, eto, došli do trenutka svečanog otvorenja Centra za rehabilitaciju djece s posebnim potrebama općine Orašje, kazao nam je uz ostalo Ilija Vuković, predsjednik Udruge roditelja djece i osoba s posebnim potrebama Orašje.
Poziv volonterima
Općina Orašje je odlukom Općinskoga vijeća darovala građevinsko zemlje na kojem je ponikao drugi dom za djecu, ali i odrasle osobe s posebnim potrebama.
- Udruga broji oko 80 članova. Naravno, ima još osoba s posebnim potrebama koje se nisu aktivirale kroz članstvo, ali povremeno ih obilazimo.
Rad smo organizirali kroz svakodnevni boravak dviju skupina djece u ovisnosti o dobi s kojima rade socijalni radnik, defektolog i logoped.
Sve veći broj volontera nam se javlja kako bi se uključili u rad udruženja, pojašnjava predsjednik Vuković i dodaje kako će se obratiti dislociranom Centru Orašje Sveučilišta u Mostaru radi upućivanja studenata te struke na volontiranje u oraški Centar za rehabilitaciju.
Svečano otvorenje novog Centra za rehabilitaciju u Orašju zakazano je za 11. prosinca 2015. godine. Planiran je dolazak veleposlanika Japana u Bosni i Hercegovini i predstavnice šefa Misije Međunarodne organizacije za migracije IOM te brojnih prijatelja Udruženja roditelja djece i osoba s posebnim potrebama iz Posavine, Tuzle, Sarajeva, Županje, Vinkovaca, Osijeka.