Vlada Federacije Bosne i Hercegovine utvrdila je na sjednici Nacrt zakona o štrajku, u nastavku reforme radnog zakonodavstva, rekao je na pres-konferenciji nakon sjednice federalni ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača.
Prethodno je Zakon o štrajku donesen 2000. godine i treba donijeti novi koji će odgovoriti trenutnim potrebama sveukupnog ekonomskog stanja, kao i potrebama radnika nastalim u novim ekonomskim i tržišnim uslovima.
Za nacrt su pribavljena mišljenja reprezentativnih udruženja poslodavaca i sindikata te je podržan 17. prosinca od partnera u Ekonomsko-socijalnom vijeću za teritoriju Federacije.
Među osnovnim karakteristikama, ministar Drljača je naveo da najavljeni novi zakon štiti radnike u štrajku te interese poslodavaca, iziskuje sigurnost i zaštitu zdravlja ljudi u vrijeme štrajka te zaštitu materijalnih dobara.
Štrajk upozorenja, solidarnosti i generalni štrajk, kategorije su koje budući zakon propisuje u mogućim oblicima izražavanja nezadovoljstva radnika. Štrajk se najavljuje poslodavcu dostavljanjem odluke o stupanju u štrajk najkasnije deset dana prije, a za štrajk upozorenja najkasnije pet dana uoči obustave rada.
Kod odluke o stupanju u štrajk, utvrđuju se radnički zahtjevi, razlozi za izražavanje nezadovoljstva, organ kojem se upućuju zahtjevi, vrijeme početka i mjesto štrajka, sastav štrajkačkog odbora i zastupnici radničkih interesa.
Cilj zakona je da štrajk bude krajnji oblik rješavanja kolektivnih radnih sporova i to onda kad je mirno rješenje nemoguće, naglasio je ministar Drljača.
Organizacija i sudjelovanje u štrajku pod uvjetima u ovom tekstu ne tretira se kao povreda radne obaveze i štrajkač ne može dobiti otkaz s posla. Dok štrajkuje, plaća će mu biti manja srazmjerno vremenu sudjelovanja u štrajku, ako se drukčije ne dogovore poslovadac i štrajkački odbor, propisano je također.
Od drugih današnjih odluka Federalne vlade, ministar Vesko Drljača je naveo produženje do 31. ožujka iduće godine moratorija na zapošljavanja u javnoj upravi i po ugovoru o djelu. To će važiti u svim osim u slučajevima neodgodive potrebe, a i tada ugovor o djelu može biti zaključen samo uz prethodnu suglasnost Vlade, naveo je.
Vlada je upoznata i o radnom tekstu budućih izmjena i dopuna Zakona o prijevremenom umirovljenju branitelja obrameno-oslobodliačkog rata, a razlog je diskriminacija jedne kategorije vojnih umirovljenika prema sadašnjem zakonodavstvu, kao i poštovanje odluke Ustavnog suda koji je ocijenio da pojedine sadašnje odredbe nisu u skladu s Ustavom FBiH.
Vlada je danas donijela i odluku o izdvajanju dodatnih 100.000 KM za obnovu Saborne crkve Svete Trojice u Mostaru tako da ukupno izdvojena suma za te namjene iznosi 300.000 KM. Odlučila je i o izdvajanju 170.000 KM za potrebe održavanje Europskog olimpijskog zimskog festivala mladih.
Izjasnila se i o zakonu čiji je predlagač zastupnik u Zastupničkom domu Federalnog parlamenta Dennis Gratz, koji je tražio zabranu zapošljavanja u javnim organima članovima uže obitelji predsjednika i potpredsjednika Federacije BiH i članova Federalne vlade.
Federalno ministarstvo pravde je u Gratzovom prijedlogu uočilo niz nepravilnosti, a ključna je - neusuglašenost s Ustavom FBiH, osobito s odredbama koje svim građanima dozvoljavaju učešće u javnim poslovima i jednak pristup javnim službama, zaključila je Vlada.
Gratzove predložene odredbe su suprotne i Zakonu o organizaciji organa uprave u FBiH, Zakonu o državnoj službi, Zakonu o namještenicima u organima državne službe jer je data definicija pojmova državni službenik i namještenik koja ne odgovara odredbama ovih propisa, navedeno je.
Vlada je danas odlučila da Jakov Dujić bude vršitelj dužnosti pravobranitelja FBiH na razdoblje od 90 dana, a razlog je odlazak u mirovinu pravobraniteljice Inde Ažman.