Dvadeset i tri nevladine organizacije iz BiH zajedničkom izjavom javnost upozoravaju na netransparentno trošenje novca za obnovu područja, kuća i prateće infrastrukture, koji su stradali u katastrofalnoj poplavi u svibnju 2014. godine, piše Večernji list BiH.
Utrošena sredstva
“Pregled trošenja sredstava obavlja se preko državnih institucija gdje se javne institucije pojavljuju kao provedbena tijela u projektima obnove te možemo kazati kako je poznato gdje i kako je utrošeno samo 54% sredstava..., a nemamo dovoljno informacija o preostalih 46% ”, stoji u izvješću nevladinih organizacija, prenosi agencija BIRN. Na donatorskoj konferenciji koja je nakon poplava održana u Bruxellesu za obnovu područja, koja su stradala od poplava, odobreno je više od 1,5 milijardi KM. Najveći dio tog iznosa od oko 1,3 milijarde KM prikupljen je različitim oblicima međunarodnih zajmova. Nakon dvije godine, BiH je od tog iznosa dobila nešto više od 494 milijuna KM ili 37,5 posto. Članove 23 nevladine organizacije, okupljene pod zajedničkim imenom “Brana”, kako ističu u priopćenju za javnost, zabrinjavaju loše upravljanje tim javnim financijskim sredstvima i sumnje u potencijalne financijske pronevjere.
“Godinu dana nakon poplava nije bilo točnih informacija o trošenju donatorskih sredstava”, ističu članovi nevladinih organizacija. Nisu oni jedini izrazili sumnju u moguće malverzacije s novcem koji je namijenjen obnovi poplavljenih područja u BiH. Reagirao je, također, i Ured Transparency Internationala za BiH, u čijem je izvješću vrlo precizno opisano na koji se način manipuliralo novcem koji je prikupljen za obnovu poplavljenih područja.
Iz ove međunarodne organizacije naveli su kako je Fond solidarnosti RS-a u lipnju 2015. odobrio šest milijuna KM za pomoć poplavljenim gospodarskim subjektima na području Doboja, a popis gospodarstvenika koji su pretrpjeli štetu i pojedinačne iznose, koji su im isplaćeni, utvrdila je dobojska Udruga gospodarstvenika “15. maj”. Iz organizacije Transparency International smatraju znakovitim to što je Udruga gospodarstvenika “15. maj” osnovana u lipnju 2014., tek nakon poplava, te nije riječ o udruzi kojom je posebnim zakonom povjereno vršenje javnih ovlasti, kako je to Zakonom o udrugama i fondacijama RS-a regulirano.
Netransparentnost
Samim tim postavlja se pitanje na koji način je ova udruga mogla odlučivati o načinima raspodjele javnih sredstava, i to bez jasno utvrđenih kriterija na temelju kojih se izrađuju popisi poduzeća i procjenjuje iznos sredstava koja će biti dodijeljena pojedinačnim gospodarskim subjektima. Na netransparentnost postupka dodjele upozoravali su i gospodarstvenici iz Doboja. Obraćali su se i Fondu solidarnosti i Gradu Doboj te dobili odgovor kako ni jedni ni drugi nisu bili nadležni u postupku utvrđivanja kriterija i postotka raspodjele sredstava gospodarskim subjektima koji su tražili financijsku pomoć za obnovu.