Prvi put na Bliskom istoku - od 20. studenoga do 18. prosinca u Dohi će biti održano Svjetsko prvenstvo (SP) u nogometu.
Uz to što mu je domaćin država arapskog svijeta i što se održava tijekom zimskog razdoblja, Svjetsko prvenstvo prigoda je da se bolje upoznamo s ovom zemljom koju s pravom nazivaju biserom Zaljeva.
Katar inače slovi kao najbogatija, ali i jedna od najsigurnijih zemalja svijeta.
Bogata je naftom i plinom, pa zbog toga u Dohu ovih dana pristižu emisari iz cijeloga svijeta, posebice Europske unije (EU), u strahu od energetske krize koja bi zimu u Europi mogla učiniti teškom.
Emir dao zemlju za crkve
Ali, uspjeh Katara nije samo rezultat bogatstva fosilnim gorivima. Proteklih desetljeća provedene su široke reforme u oblastima obrazovanja, radnih prava, zdravstva, infrastrukture…
U Kataru su u posljednjih 30-ak godina otvoreni i broji instituti, umjetničke galerije, think tankovi i istraživački centri koji, također, služe za izgradnju građanskog i kulturnog dijaloga u zemlji.
U centrima izvrsnosti redovito se drže rasprave o pitanjima vanjske i unutarnje politike.
Vladarska obitelj već godinama promovira politiku međureligijskog dijaloga.
Upravo slijedeći te vrijednosti, Katar je, prkoseći brojim predrasudama prema arapskom svijetu na Zapadu, postao muslimanska zemlja koja jako drži i do međureligijskog dijaloga.
Tako je malo onih na našim prostorima koji znaju da je u Dohi građena prva katolička crkva na arapskom tlu poslije 1400 godina, još od 7. stoljeća.
Riječ je o crkvi Gospe od ružarija (krunice). Nalazi se, s crkvama drugih kršćanskih denominacija, u Religijskom kompleksu u Abu Hamouru.
U crkvu je uloženo 20 milijuna dolara, a zemljište je donirao osobno katarski emir reformator Hamad bin Khalifa Al Thani, otac današnjeg emira, također iznimno naprednog i modernog vladara Države Katar, Tamima bin Hamada Al Thanija, koji je 2016. godine službeno boravio i u Bosni i Hercegovini.
Crkvu je 14. ožujka 2008. godine posvetio kardinal Ivan Dias, prefekt Kongregacije za evangelizaciju, na ceremoniji kojoj su prisustvovali bivši zamjenik premijera Katara Abdullah Bin Hamad Al-Attiyah; nadbiskup Mounged Al Hachem, apostolski nunciji, veleposlanik Svete Stolice u Zaljevu; biskup Paul Hinder - Apostolski vikarijat Arabije; nadbiskup Giuseppe Andrea, bivši nuncij Svete Stolice u regiji; i nekoliko katarskih dužnosnika. Na svetkovini posvećenja mogle su se, uz ostale, vidjeti i zastave Republike Hrvatske.
Od 2002. odnosi s Vatikanom
- Nema potrebe brinuti se za pronalaženje svetog mjesta za molitvu ovdje u Kataru - stoji na jednoj katarskoj stranici koja nudi informacije kršćanskim vjernicima uz popis crkava.
Uz katoličku, tu su crkve za pravoslavce, predstavnike Anglikanske crkve, članove crkve Syro-Malabar, koja je dio kršćanske zajednice svetog Tome u Indiji, te baptiste, mormone i druge.
Katolička crkva u Dohi dio je Apostolskog vikarijata sjeverne Arabije i služi oko 200.000 katolika u Kataru, od kojih većinu čine radnici migranti s Filipina, iz Indije, Južne Amerike, Afrike, Libanona i Europe. Katar, koji je većinski muslimanska zemlja, uspostavio je još 2002. godine odnose s Vatikanom i ove godine obilježit će se 20. godišnjica toga značajnog čina dijaloga kojem je Doha snažno usmjerena.
- Selam alejkum, neka je mir s vama - kazao je papa Franjo stupajući na tlo Arapskog poluotoka.
- Mir s vama - poručuje Katar svim nacijama svijeta koje će se ove zime okupiti u toj zemlji od 20. studenoga do velikog finala koji će se igrati 18. prosinca, na Nacionalni dan Države Katar.
Mir je ono što nam danas treba.