kreće novi krug pregovora

Nepostojanje proračuna dodatni razlog za što brži dogovor o Vladi FBiH

Bakir Izetbegović,Dragan Čović
Stojan Lasić
09.03.2015.
u 09:26

Novu rundu pregovora o formiranju vlasti u Federaciji BiH stranački lideri najavili su za početak ovog tjedna. Uz brojne probleme koji što brže formiranje vlasti čine imperativom sada se javlja još jedan – prestanak važenja odluke o privremenom financiranju. Kraj ožujka krajnji je rok da se usvoji entitetski proračun kako bi FBiH mogla izvršavati svoje financijske obveze, uključujući isplatu socijalnih naknada i plaća. Izgledi da se uspostavi nova federalna Vlada koja bi korigirani prijedlog proračuna za ovu godinu poslala u parlamentarnu proceduru prije spomenutog roka, još uvijek postoje iako bi negativan ishod ovotjednih pregovora mogao biti i znak za uzbunu. Za utorak je najavljena sjednica kolegija Zastupničkog doma Parlamenta FBiH kako bi se razmotrila mogućnost sazivanja parlamentarnog zasjedanja na kojem bi se razmotrio nacrt proračuna koji je uradila odlazeća Vlada. Međutim, bilo bi neuobičajeno pa i apsurdno da nova vlast usvaja i provodi proračun koji je kreirala stara Vlada koja više nema nikakav izborni legitimitet. Ovakvo rješenje koje zagovaraju čak i neki dužnosnici unutar nove parlamentarne većine prvenstveno je neprihvatljivo za hrvatske političke predstavnike. Dodatni pritisak u sadašnjoj situaciji u Federaciji stvara i najava “tehničkog” premijera Nermina Nikšića da će se njegova Vlada sama povući krajem ožujka ako do tad ne bude izabrana nova, ili ne bude usvojen proračun. Sve ovo moraju imati na umu i oni koji će sudjelovati u novom krugu pregovora o uspostavi federalne vlasti. U slučaju dogovora vjerojatno bi trebalo samo nekoliko dana da se predlože imena kandidata za ministre. Znatno je vremenski zahtjevniji proces imenovanja Vijeća ministara BiH čiji sastav nije sporan, ali samo imenovanje za Hrvate je politički neprihvatljivo dok se ne riješi pitanje federalne Vlade. Svjesni su toga i ostali politički partneri koji će sudjelovati u državnoj vlasti pa ne žure s predstavljanjem svojih kandidata za ministre i doministre. Do sada su javno svoje kandidate predstavili tek u Savezu za promjene, grupaciji koja iz Republike Srpske sudjeluje u uspostavi vlasti na razini BiH. Budući predsjedatelj Vijeća ministara Denis Zvizdić samo je s članicama Saveza za promjene i obavio formalne konzultacije. Ovih dana će takav susret imati i s Demokratskom frontom, dok će za kraj ostati razgovori s HDZ-om BiH i SDA. Svi kandidati morat će na provjeru, što imenovanje Vijeća ministara čini dodatno neizvjesnim.     

Ključne riječi

Komentara 1

BR
brodarevac
10:22 09.03.2015.

Zašto Čova ne traži premijersko mjesto jedino je HDZ od svih stranak osvojilo 99.9999% svog biračkog tjela. Na osnovu toga je postigao bolje rezultate i on je totalni pobjednik, on treba sve da određuje njegova mora da se sluša. Umjesto toga on mora da razgovara sa jednom strankom koja nije ni bošnjačka ni srpska a kamoli hrvatska. Taj osnivač se ne zna ni koji je ni čiji je. Čova se mora ponižavati ima pravo netreba sa njime nirazgovarati iako on ima 2 puta više glasova i više poslanika u parlamentu. Čovi je malo dom naroda koji treba da štiti interese naroda već on te interese hoće da štiti tako što će da vlada većinom na osnovu "potlačenih narodnih masa" koji su uzgred najzapolseniji narod u BiH i to zamislite procentualno opet.

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije