Spomenki Hodžić karcinom je dijagnosticiran 1997. godine. Operacija, kemoterapija, zračenje, ova hrabra žena sve je to prošla. Ona je danas predsjednica Udruge “Renesansa” za osobe oboljele i liječene od karcinoma i za sve njih se pokušava boriti jednako. A kao predsjednica spomenute Udruge ogorčena je činjenicom da već godinama u zadnjem kvartalu ponestane citostatika, lijekova za liječenje karcinoma. - Evo, jučer sam se imala priliku susresti sa sinom poznanika koji ima karcinom i koji je sad u fazi liječenja, ali nije mogao nabaviti sve supstancije za kemoterapiju. Morao je čekati brata, a brat mu je potrebni lijek poslao iz inozemstva - govori Hadžić.
Točnih podataka nema
Čovjek je lijek sam odnio u kliniku i primio terapiju. Iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu za televiziju N1 rečeno je da trenutačno nedostaje osam citostatika. Točne podatke o tome koliko pacijenata trenutačno čeka kako bi primili terapiju u Kliničkom centru ne spominju.
Potrebna zaliha
Krivi su dobavljači, tvrde u Federalnom zavodu zdravstvenog osiguranja. - U ugovoru stoji da je dobavljač obvezan imati na svom lageru dvomjesečnu zalihu i u roku od deset dana isporučiti traženu količinu - govore u Federalnom zavodu. A citostatici su u pravilu vrlo skupi pa stvari u praksi izgledaju drukčije, stoga Zavod priprema raskid ugovora s najmanje jednim dobavljačem kako bi se situacija iskristalizirala. - Naši liječnici istražuju tržište u tom smislu da raspoznamo koji lijekovi mogu biti zamijenjeni nekom vrstom lijeka, znači možemo li uopće osigurati te lijekove tržištu u ovom trenutku od drugog dobavljača - kažu u Zavodu. A pacijenti moraju čekati ili sami dobavljati lijekove uz kasniju refundaciju. Rješenje mora biti sustavno, kažu u Renesansi. Oboljeli su već suočeni sa strahom za vlastiti život, dodatni stres im ne treba. - I zamislite ‘a što ako ne dobijem u 12, nego dobijem u 12.15 taj lijek’, naspram ‘nisam dobio 1., dobio sam 21. taj lijek’ - kaže Spomenka Hodžić. U 2014. godini potrošeno je 37 milijuna maraka za nabavu citostatika, no odgovora na pitanje kada će ih oboljeli od karcinoma dobiti nema. Najskuplji citostatik je Leuprorelin i košta 691,59 maraka.