Negativne demografske promjene

Od 2005. do 2024. godine BiH ostala bez 11 posto stanovnika

06.04.2025.
u 21:10
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

U posljednja dva destljeća gotovo svi prostori u Bosni i Hercegovini zahvaćeni su negativnim demografskim tendencijama prouzročenim i padom nataliteta i visokom stopom iseljavanja, pogotovo u zemlje zapadne Europe. Manje sredine u Bosni i Hercegovini osobito su izložene ovakvim procesima, što je praćeno i pojavom zabrinutosti hoće li ova mjesta uopće nastaviti postojati.

Najveći pad

Bolji životni standard, veći izbor poslova, ratna događanja, kao i otvaranje granica povećali su broj migracija u Europi u posljednjih trideset godina. Navedeno je rezultiralo time da broj stanovnika u razvijenim europskim zemljama konstantno raste, dok se naša zemlja i zemlje u regiji suočavaju s negativnim demografskim trendovima. Kada je riječ o BiH, negativni demografski trendovi ubrzavaju se više nego u okruženju, prije svega, uzimajući u obzir da je do ratnih sukoba BiH bila jedna od najmlađih država Europe, a u razdoblju poslije Drugog svjetskog rata imala je jednu od najbržih stopa rasta stanovništva na europskoj razini. Iako je jedan od glavnih uzroka negativnih demografskih trendova pad nataliteta, Bosna i Hercegovina se suočava i s velikom stopom iseljavanja, prije svega, mlađeg i radno sposobnog stanovništva, što uz starosnu strukturu, koja postaje sve nepovoljnija, stvara probleme koji su izraženiji nego u drugim državama regije. Tako bi, prema procjenama Wittgenstein Instituta iz 2018. godine, broj stanovnika BiH do 2060. godine mogao pasti od 51% do 73%. Starosna struktura bi također bila vrlo nepovoljna jer bi se udio osoba starijih od 65 godina kretao u intervalima od 45% do 66%, što predstavlja jednu od najvećih stopa ne samo u regiji već i na globalnoj razini. Ostvaruju li se ovakvi scenariji? Na osnovi podataka za 2023. godinu u općini Bosansko Grahovo rođeno je samo jedno dijete, i to u prosincu 2023. godine. U prvih jedanaest mjeseci nije rođeno ni jedno dijete. Pixsell je izradio infografiku koja prikazuje demografske promjene u europskim državama u razdoblju od 2005. do 2024. godine.

Na karti su označene stope rasta i pada broja stanovnika u postocima za svaku zemlju. Najveći rast bilježe Malta (+40%), Irska (+30 posto), Turska (+26 posto) i Švicarska (+21 posto), dok su najveće padove doživjele Moldavija (-33 posto), Litva (-17 posto), Rumunjska, Srbija, Bosna i Hercegovina (-11 posto) i Hrvatska (-10 posto). Podaci Unije za održivi povratak i integracije sugeriraju da je od 2013. do 2023. godine, dakle za deset godina, oko 600.000 građana napustilo Bosnu i Hercegovinu, što znači da bi stvaran broj stanovnika danas mogao biti manji od tri milijuna. Ako se ovaj trend nastavi, Bosna i Hercegovina će se suočiti s ozbiljnim problemima, poput nedostatka radne snage, posebice među mladima i kvalificiranim radnicima, što bi moglo ugroziti ekonomski razvoj i stabilnost zemlje.

Zabrinjavajuće projekcije

Prema izvješćima Ujedinjenih naroda i Svjetske banke, BiH je jedna od zemalja s najvećom stopom emigracije u Europi. Procjenjuje se da je više od dva milijuna ljudi bh. podrijetla emigriralo u inozemstvo. Emigracija je posebno izražena među mladim i visokoobrazovanim osobama, što dovodi do tzv. odljeva mozgova. Ovo ima dugoročne negativne posljedice na ekonomiju i društvo u cjelini jer zemlja gubi radno sposobno stanovništvo i ključni ljudski kapital. Osim ekonomskih razloga, emigracija je često motivirana političkom nestabilnošću, korupcijom i nedostatkom perspektive za mlade. Istodobno, niska stopa nataliteta i visoka stopa mortaliteta dodatno pogoršavaju demografsku sliku.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, stopa nataliteta je u stalnom opadanju, dok je broj umrlih premašio broj rođenih. Ovo rezultira negativnim prirodnim prirastom, što znači da broj stanovnika opada, čak i bez emigracije. Situacija bi, prema procjenama, u idućem razdoblju mogla biti još i lošija. Procjene Ujedinjenih naroda pokazuju kako će BiH i Albanija do 2050. godine izgubiti više od 20 posto svojih stanovnika. Bosna i Hercegovina će s 3,194.000 pasti na 2,469.000 stanovnika, što je 22,7 posto manje. Europska komisija je još ranije iznijela procjenu prema kojoj će do 2060. godine broj stanovnika u Bosni i Hercegovini pasti na 1,7 milijuna, dok će se broj osoba starijih od 65 godina i više povećati s 15,7 na 45,1 posto, a mladih s 21 na 13 posto. Ovakve procjene temelje se na podacima o migracijama te prirodnom prirastu stanovništva. Već dulje u gotovo svim dijelovima Bosne i Hercegovine broj umrlih veći je od broja novorođenih. Iznimka je posljednje dvije godine Zapadnohercegovačka županija, koja zbog niza demografskih mjera bilježi pozitivan prirodni prirast. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije