Loša internetska konekcija, kao i neposjedovanje adekvatnih uređaja dodatno su otežali praćenje online nastave za veliki dio školaraca diljem BiH tijekom pandemije koronavirusa.
Gradska i ruralna područja
Više od trećine ispitanika (35,6%) UNICEF-ova istraživanja o posljedicama COVID-19 na društvo u BiH navodi kako su oni ili neki od članova njihovih obitelji tijekom posljednjih godinu dana pohađali neku vrstu nastave ili obuke na internetu, piše portal Večernjeg lista BiH. Taj postotak značajno je viši u Distriktu Brčko (49,3%) u odnosu na Federaciju BiH (38,5%) i Republiku Srpsku (29,8%). Također, postotak je značajno viši u gradskim sredinama (39,1%) u usporedbi s ruralnim područjima (32,6%).
- Kao prvi odgovor na pitanje o problemima pri prelasku na online nastavu ispitanici, njih 39,5%, navode tehničke probleme s lošom internetskom konekcijom, neposjedovanjem adekvatnih uređaja i slično. Kao drugi odgovor na to pitanje najčešće se navodi slabija kvaliteta interakcija s nastavnikom u nastavi na internetu (27,8%), a kao treći odgovor ispitanici najčešće navode nedostatak interakcije s drugim sudionicima u online nastavi. Očekivano, među ispitanicima iz ruralnih područja češći je problem tehničke prirode, poput loše internetske konekcije - navedeno je u trećem istraživanju “Procjena posljedica COVID-19 na društvo u BiH”. Očekivano, zbog svega navedenoga online nastava ostavila je svoje posljedice i na znanje djece, što će se tek pokazati u idućem razdoblju. Naime, ranija testiranja, poput PISA-e i istraživanja TIMSS 2019., pokazala su da i uz redovitu nastavu djeca iz BiH u prosjeku postižu rezultate ispod međunarodnog prosjeka PISA 2018. Iz Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH početkom ove godine su, iznoseći rezultate testiranja, naveli kako svaki drugi petnaestogodišnjak u BiH ne posjeduje funkcionalnu čitalačku pismenost - odnosno razumijevanje i interpretaciju različitih vrsta teksta.
Ovaj i druge istraživačke tekstove i analize pronađite u cijelosti u tiskanom izdanju Večernjeg lista BiH...