Otprilike 11 tisuća litara ilegalnog alkohola dnevno zaplijenila je turska policija od početka ove godine, a od konzumacije istog umrlo je 160 ljudi. Ili, ako ćemo opet na matematiku, po dvoje dnevno umrlo je u siječnju, a po troje u veljači jer pili su nepravilno destiliranu rakiju, onu s prevelikom koncentracijom metanola. Zabrinulo je to, naravno, i vlast pa je turski ministar unutarnjih poslova Ali Yerlikaya, osim što je pojasnio da je do kraja veljače zaplijenjeno čak 648.000 litara ilegalnog alkohola, rekao da je više od 500 osoba uhićeno zbog ilegalne proizvodnje i distribucije prvenstveno rakije, a onda i votke, viskija, džina i drugih žestokih pića. Unatoč akcijama policije, problem baš i ne jenjava jer glavni faktor koji potiče ilegalnu destilaciju visoki su porezi.
Boca legalne rakije danas prosječno košta oko 35 eura, a činjenica da je prosječna plaća u Turskoj 70 eura, jasno je zašto se ljubitelji pića okreću vlastitoj proizvodnji. Porezi na alkohol su proteklih godina eksplodirali; prije 15 godina trošarina je iznosila 51,5 turskih lira po litri alkohola, dok je danas porasla na čak 1366 lira, što predstavlja - 2553 postotno povećanje cijene pića! Politika je naprosto takva jer turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan već godinama promovira strožu regulaciju alkohola. Predstavlja se kao pobožni musliman i često savjetuje građanima da umjesto rakije konzumiraju ayran, tradicionalni turski napitak od jogurta. Kritičari njegove politike, s druge strane, ističu kako visoki porezi na alkohol nisu samo ekonomska mjera, već i pokušaj represije nad onima koji ne odgovaraju konzervativnim islamskim idealima njegove vlade.
Turska rakija se ne radi od šljive, loze, dunje, kruške ili slično, njihov "raki" isključivo je piće s anisom, slično makedonskoj mastici. Odavno je raki dio kulturne baštine u Turskoj; poslužuje se uz meze, pjeva se o njemu, a i Mustafa Kemal Atatürk, utemeljitelj moderne turske države, navodno je bio veliki ljubitelj spomenutog pića. Sudeći prema zaplijenjenim bocama ilegalnog rakija, i mnogi drugi Turci vole ga jednako, samo što ih muči proizvodnja. Točnije, metanol u boci, koji je, za razliku od etanola, za konzumaciju toksičan. Ne može se prepoznati po mirisu ni po okusu, a u tijelu se razgrađuje u formaldehid i mravlju kiselinu, pri čemu formaldehid posebno napada živčani sustav. Već male količine mogu izazvati sljepoću, a u težim slučajevima i smrt. Simptomi trovanja uključuju jake glavobolje, mučninu, povraćanje, vrtoglavicu i, u težim slučajevima, komu.
Za turiste koji posjećuju Tursku ovo je postao ozbiljan problem jer se ilegalni alkohol može naći ne samo kod uličnih prodavača, već i u restoranima i barovima. Posebno se upozorava na pića koja su uključena u "all inclusive" ponude u nekim hotelima, jer postoji mogućnost da se koriste jeftini, ilegalno proizvedeni alkoholi kako bi se smanjili troškovi. Stručnjaci savjetuju turistima da se drže originalno zapakiranih boca i da alkohol kupuju isključivo u pouzdanim trgovinama s valjanom licencom. A svoje je državljane na opasnost već upozorilo njemačko Ministarstvo vanjskih poslova. Preporučuju izbjegavanje bilo kakvih pića iz već otvorenih boca ili onih s oštećenim pečatom. Službeni turski pečat na boci je plavo-tirkizne boje, kažu Nijemci, i svaka promjena ili oštećenje može biti znak da je sadržaj patvoren.
Same turističke agencije u Hrvatskoj uglavnom kazale su za Večernji.hr da na svoje klijente dobro paze jer u većini su vremena u pratnji vodiča, dok im za "slobodno vrijeme" daju "sve potrebne upute". Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, pak, Hrvatima koji putuju u Tursku "ukazuju na novonastali problem krivotvorenog alkohola".
"Da biste se zaštitili, preporučujemo sljedeće mjere; kupujte alkoholna pića samo u ovlaštenim trgovinama, barovima i hotelima, provjerite, prije otvaranja, je li pečat boce alkoholnog pića netaknut, čak i ako ste ih kupili u ovlaštenim trgovinama. Izbjegavajte domaća alkoholna pića jer postoji opasnost da ti proizvodi imaju po zdravlje vrlo opasni metanol. Ako imate bilo kakvih daljnjih nedoumica oko ovog pitanja, zatražite savjet od svog organizatora putovanja te potražite hitnu liječničku pomoć ako se vi, ili netko s kim putujete, razbolite nakon konzumiranja lokalnog alkohola", savjeti su Ministarstva vanjskih poslova u Hrvatskoj.
Turska je zbog dobre povezanosti i povoljnih tursitičkih aranžmana među omiljenim destinacijama i bh.građanima, stoga bi ove savjete i preporuke svakako trebalo primjenjivati prilikom putovnja u tu zemlju.