Uobičajeno je postalo da bez petardi, vatrometa i arsenala pirotehničkih sredstava nema bilo kakvog slavlja

Pirotehnika nije igračka, posljedice mogu biti ozbiljne, posebno kod djece

pirotehnička sredstava
26.12.2022.
u 13:41

Stigli su nam blagdani. Vrijeme je kada se ljudi okupljaju, druže, vesele. Vrijeme je i kad moraju voditi računa te preuzeti svoj dio odgovornosti za vlastitu sigurnost. Uobičajeno je postalo da bez petardi, vatrometa i arsenala drugih pirotehničkih sredstava nema bilo kakvog slavlja, a u vrijeme božićnih i novogodišnjih blagdana detonacije odjekuju sa svih strana. Ništa tu ne bi bilo neobično da pirotehnika nije opasna zabava, pogotovo za djecu, jer nestručnim rukovanjem može doći do velikih i trajnih zdravstvenih posljedica. Pirotehnička sredstva nisu igračke i treba voditi računa da petarde mogu ozbiljno ozlijediti nekoga i izazvati traume kod osjetljivih kategorija stanovništva.

Slučaj u Zagrebu

Koliko petarde mogu biti opasne, iznova upozorava slučaj koji se u srijedu dogodio u Zagrebu. Devetogodišnji dječak, kojem je eksplodirala petarda u ruci, ostao je bez svih prstiju osim palca. Dječak će morati na još nekoliko složenih operativnih zahvata, a kakav će biti definitivni ishod liječenja - to, nažalost, nitko ne zna. Liječenje može potrajati i nekoliko mjeseci, čak i godina. Vrijeme božićnih i novogodišnjih blagdana gotovo da ne prođe bez ovakvih i sličnih nesreća. Dok jedni pucaju i dobro se zabavljaju, drugi se pitaju treba li uopće slaviti na takav način. Da pirotehnička sredstva nisu nimalo bezazlena, pokazao je i ovaj slučaj u Zagrebu. Nakon dvije godine ograničenih okupljanja zbog pandemije koronavirusa manje je bilo i uporabe pirotehnike. Ove godine mjera nema te, u svakom slučaju, treba više pozornosti kako bi se spriječile neželjene posljedice, osobito pri dočeku Nove godine na otvorenom. Kako bi predstojeći božićni i novogodišnji blagdani protekli u miru i dostojanstvenom ozračju, iz MUP-ova pozivaju građane da pirotehnička sredstva koriste sukladno zakonskim odredbama, što je, kako navode, u njihovu interesu, kao i u interesu cijele zajednice. Apeliraju na roditelje da djeci ne kupuju pirotehnička sredstva koja su neprimjerena njihovu uzrastu te da upozore djecu na opasnosti do kojih može dovesti nepažljiva ili nestručna uporaba takvih sredstava. Također, apeliraju na građane da ne bacaju pirotehnička sredstva na mjestima gdje se okuplja veći broj ljudi, da ne koriste pirotehniku u zatvorenim prostorima, da ne bacaju pirotehnička sredstva prema drugim osobama ili životinjama te da ne koriste pirotehnička sredstva izvan dopuštenog razdoblja. Koliko je pirotehnika opasna, govori i podatak s prošlog dočeka Nove godine. Naime, pirotehnika je u novogodišnjoj noći u Europi odnijela tri života, u Njemačkoj, Nizozemskoj i Austriji, a ozlijeđeno je još dvadesetak ljudi.

Trajne posljedice

U vrijeme blagdana svake godine upozoravaju se građani, posebice maloljetne osobe, kako petarde nisu za igranje te da pirotehnička sredstva mogu prouzročiti ozbiljne ozljede prstiju, ruku, lica, opekline, oštećenje sluha i oka, da ne govorimo o stresu i strahu koje izazivaju iznenadne eksplozije pirotehničkih sredstava. Poruka roditeljima je da, ako žele razveseliti svoju djecu za blagdane i utažiti njihovu znatiželju, neka im ne dopuštaju da sama koriste petarde i druga pirotehnička sredstva, neka to učine oni u njihovoj nazočnosti, kao i da im nikada ne budu loš primjer koristeći pred njima razorna pirotehnička sredstva. Ne samo zbog visokih novčanih kazni već i zbog sigurnosti djece. A kazne su uistinu visoke. Za upotrebu pirotehnike u Federaciji BiH kazne se kreću od 100 do 1200 maraka, ovisno o županiji. Kazna za upotrebu pirotehničkih sredstava u HNŽ-u propisana je Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira i iznosi 100 KM, a za roditelje maloljetnih prekršitelja od 500 do 1000 KM. Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira SŽ-a znatno je rigorozniji od zakona u HNŽ-u. U SŽ-u predviđene kazne za počinitelje su od 300 do 900 KM, a za roditelje maloljetnih prekršitelja od 400 do 1200 KM. Na području Republike Srpske građani mogu biti kažnjeni novčanom kaznom od 300 do 900 KM za ove prekršaje.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?