Kazao je da bi se na sljedećem sazivu Vijeća EU trebalo raspravljati o situaciji na zapadnom Balkanu, “s obzirom na napetosti kojima svjedočimo u posljednje vrijeme, posebno u BiH”. -Zabrinuti smo stanjem u BiH i zalažemo se za političku i institucionalnu stabilnost, kao i za konstruktivan dijalog između tri konstitutivna naroda i dva entiteta – RS i Federacije BiH – rekao je Plenković francuskim medijima.
Istaknuo je kako Hrvatska “podržava napore predsjedavajuće Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjane Krišto u provedbi reformskih procesa i svih koraka za otvaranje pristupnih pregovora”. -Zalažemo se za smirivanje napetosti, te pozivam sve političke snage i lidere na poštivanje pravnog poretka u Bosni i Hercegovini – dodao je Plenković, priopćeno je iz Vlade Hrvatske X.
Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem veljače nepravomoćno osudio predsjednika entiteta RS Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obnašanja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog “nepoštivanja odlukama visokog predstavnika u BiH”.
INTERVJU ZA @FRANCE24: HRVATSKA SJEDI ZA STOLOM ZA KOJIM SE ODLUČUJE O NOVOJ SIGURNOSNOJ ARHITEKTURI EUROPE
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) April 5, 2025
➡️Hrvatska zna kako je biti žrtva agresije i nastavlja snažno podržavati #Ukraine - politički, ekonomski, financijski, humanitarno i vojno.
➡️Zalažemo se za pravedan i… pic.twitter.com/piCXNVcnUw
Tužiteljstvo BiH tada je izdalo nalog za uhićenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, šefa entitetske skupštine. Oni se sumnjiče za kazneno djelo “napad na ustavni poredak” nakon što je NSRS donijela, a Dodik potpisao, Uredbu o objavljivanju zakona kojima se zabranjuje rad državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitet.