Predsjedatelj Predsjedništva BiH Mladen Ivanić najavio je da će zatražiti od zemalja koje su jamac Daytonskog mirovnog sporazuma da se izjasne o odluci bošnjačkih predstavnika da podnesu zahtjev za reviziju presude protiv Srbije i istaknuo da očekuje da će netko već jednom osuditi lidera SDA Bakira Izetbegovića i ovu stranku.
On ističe da ova odluka bošnjačkih predstavnika može imati katastrofalne posljedice po BiH i najavljuje da će pokrenuti diplomatsku ofanzivu zbog samostalnog djelovanja Izetbegovića i SDA, prenosi Srna.
"Prvi put od Daytona međunarodni dužnosnici su bili protiv nekog plana bošnjačkih političara i sada ću istrajati u dobivanju jasnih odluka međunarodne zajednice", poručio je Ivanić.
On kaže da ne očekuje veliku regionalnu krizu zbog ovog poteza, te navodi da je Srbija praktična jer zna da od revizije presude nema ništa.
"Ostat će trag u odnosu Bošnjaka i Srba i trag na BiH. Ako ovo prođe bez sankcija za BiH, onda je jasno da ona postoji samo na papiru i da svatko može raditi što hoće", ocijenio je Ivanić za "Večernje novosti".
On ističe da pokretanje zahtjeva za revizuju presude pokreće niz pitanja, a jedno od najvažnijih je izvaninstitucionalno djelovanje bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića.
"Razgovarao sam s njim prije donošenja odluke. Vidio sam da je Izetbegović svjestan da je pod pritiskom ambijenta u Federaciji BiH i da nema snage da se tome odupre. Rekao mi je čak da se ne bi mogao prošetati kroz Sarajevo ako ne dođe do revizije postupka", rekao je Ivanić.
On kaže kako se nije čuo s Izetbegovićem nakon što je donio ovu odluku i da i dalje ne namjerava to učiniti jer, kako kaže, ne vidi nijedan razlog da priča s nekim tko zaobilazi institucije BiH i tko ih razbija.
Ivanić ocjenjuje da će pad revizije presude u Haagu biti i pad Bakira Izetbegovića na političkoj sceni i da je toga svjesna i oporba u Federaciji BiH koja već godinama na njega vrši pritisak.
On je rekao i da sumnja da će biti otvoren sudski proces protiv Izetbegovića zbog rušenja BiH jer SDA ima ogroman utjecaj na pravosudne institucije.