Uslijed obilnih oborina koje su zadesile BiH posljednjih dana došlo je do porasta vodostaja rijeka i poplava u mnogim mjestima, piše Večernji list BiH. Prava drama odvijala se u Tuzli. Dvojicu policajaca i još jednu osobu odnijela je nabujala rijeka Jala, nakon čega je počela opsežna potraga. Smajo Mandžić, zastupnik u Skupštini TŽ-a, skočio je u nabujalu Jalu u Tuzli kako bi pokušao spasiti policajce i civila koji su upali u rijeku. Kako je ispričao, jedna od osoba već je bila smrtno stradala. - Već je bio mrtav, rekao sam da ga puste. Nažalost, mislim da se jedan od policajaca neće izvući - rekao je Mandžić.
Ugrožene kuće
O drami u Tuzli oglasio se i MUP TŽ-a. Policijski službenici Uprave policije MUP-a TŽ-a jučer su oko 10.30 u Tuzli, nakon što su uočili vozilo koje je svojim kretanjem ugrožavalo ostale sudionike u prometu, isto vozilo pokušali zaustaviti, prilikom čega su u vozilu uočili dvije osobe sklone vršenju kaznenih djela koje su se oglušile na naredbu policijskih službenika da se zaustave i nastavile su svoje kretanje, zbog čega su se policijski službenici uputili za njima. Dolaskom u blizinu OŠ "Novi grad" jedna osoba je napustila vozilo i nastavila bježati te je ušla u korito rijeke Jale. Međutim, zbog vodostaja i jake struje osoba se tako izložila opasnosti od utapanja, zbog čega su policijski službenici, u namjeri da osobu izvuku iz korita rijeke, ušli za njom u vodu koja ih je počela nekontrolirano nositi. Uz pomoć jednog građanina dva su policajca uspjela izići iz vode, dok je jednog policajca i osobu koja je bježala odnijela nabujala voda i za njima se još uvijek traga. U akciju traganja uključene su sve jedinice Uprave policije, vatrogasne jedinice, jedinice Civilne zaštite i Oružanih snaga, a pomoć im pružaju i građani - priopćeno je iz MUP-a TŽ-a. Nakon intenzivnih oborina rijeka Bosna zaprijetila je i Maglaju gdje su, prema riječima načelnika općine Maida Suljakovića, poplavljene najniže točke koje su rizične nakon svake obilnije kiše. U pitanju je dio regionalne ceste prema Zavidovićima, dio regionalne ceste ispod podvožnjaka u Starom gradu te na lokaciji Bijela ploča.
- Kada je u pitanju grad, voda je trenutačno najbliže podrumskim prostorijama Doma zdravlja, odakle smo izmjestili sve što je bilo potrebno. Vodostaj je trenutačno na oko 478 cm, a značajnije probleme imali smo na oko 635 cm. Nadamo se da obilnijih oborina neće biti, posebno na pritokama Bosne - rijekama Krivaji, Gostoviću, Lašvi. Te pritoke stvaraju nam veće probleme od rasta vodostaja koje oborine izazivaju na samoj Bosni - kaže Suljaković. Obilne oborine koje na sjeveru Bosne padaju treći dan uvjetovale su znatno povećanje razine rijeka Tinje, Spreče i Usore. Najteže stanje je na području Gračanice. Spreča se u naseljima Miričina, Orahovica Donja i Lohinja Donja izlila iz svoga korita i, prema riječima šefa Službe CZ-a Mustafe Bajića, poplavila je 30 hektara plodne oranice. U općini Doboj Istok poplavljeno je 15 hektara Sprečkog polja. Sulejman Delić iz Civilne zaštite ove općine javlja da su se u naseljima Klokotnica i Brijesnica Mala pojavila dva nova klizišta koja ugrožavaju dva stambena objekta i jednu cestiu. Općina Olovo je, radi predostrožnosti, svu dokumentaciju i opremu iz prizemlja zgrade te Općine prebacila na prvi kat, a u tom je gradu evakuirana i jedna obitelj. U Zenici je došlo do izlijevanja rijeke Bosne u naselju Blatuša, gdje je potopljen i podvožnjak pa se u grad ne može ući iz smjera Doboja.
Izvanredno stanje
Trenutačno je izvanredno hidrološko stanje na području USŽ-a, ZDŽ-a, TŽ-a i SŽ-a, priopćila je Agencija za vodno područje rijeke Save. Oborine su prouzročile porast vodostaja na većini vodomjernih postaja na cijelom vodnom području rijeke Save i korita na svim vodotocima su ispunjena vodom. Trenutačno je situacija najsloženija duž toka rijeke Bosne, gdje je došlo do lokalnog izlijevanja na području Visokog, Kaknja, Zenice i Maglaja. Izlijevanja su zabilježena i uz rijeku Krivaju na području Olova. Nizvodno od akumulacije Modrac poplavljene su poljoprivredne površine uz rijeku Spreču.
- Uzimajući u obzir prognozirane oborine i otjecanje vodenog vala, očekujemo dodatni porast vodostaja na srednjem i donjem toku rijeke Bosne, kao i uzvodno, ali i nizvodno od Modraca. Vodomjerne postaje na rijeci Usori bilježe konstantan rast vodostaja, a s obzirom na meteorološke prognoze, moguća su plavljenja uz vodotok - navedeno je u priopćenju. Oborine su prognozirane i danas te se očekuje porast vodostaja na Sani i Sanici, kao i njihovim pritokama. Lokalno je moguće izlijevanje iz korita. Postoji mogućnost plavljenja površina uz vodotoke I. i II. kategorije, odnosno pojave bujica na slijevu Bosne, Sane i Vrbasa.