Poljoprivrednici iz cijele Bosne i Hercegovine najavili su za sutra blokade graničnih prijelaza Bosanska Gradiška i Rača kod Bijeljine, kako bi time ukazali na svu štetnost prekomjernog uvoza, čime trpe domaći proizvođači.
Poručili su kako će sutra tražiti ostavku Staše Košarca, ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bisne i Hercegovine, jer se prema njihovom mišljenju "nije snašao" u toj ulozi, piše Faktor.
- Prekomjerni uvoz ugušio je domaću poljoprivrednu proizvodnju, ne možemo nikome ništa prodati, a tu je i pandemija koronavirusa. Jednostavno smo dovedeni do propasti, kraja. Mi smo tražili zaštitu domaće proizvodnje ponovnim uvođenjem prelevmana (posebna vrsta dadžbina na uvoz poljoprivrednih proizvoda), da se ljudi pokušaju stabilizirati, da ne propadnu, a oni jednostavno to neće uvesti. Mi tražimo da se višak uvozi, nije problem ako mi nemamo te robe dovoljno, ali ne može se stalno uvoziti, a mi naše ne možemo prodati - kaže Savo Bakajlić, predsjednik Regionalnog udruženja poljoprivrednika sela Semberije i Majevice.
Kaže kako je nevjerojatno da se u Bosnu i Hercegovinu uvozi voda, peciva, meso...
- U Federaciji su mnogo ozbiljniji i bolji poticaji, a kod nas u RS-u je veća proizvodnja, a poticaji su daleko, daleko manji. Jednostavno, nismo ni konkuretni zajedno na tržištu, a živimo u istoj državi. Mi poljoprivrednici iz cijele zemlje spremni smo, složni, pokušati se zaštititi na granicama, a mi ćemo se između sebe dogovoriti i jedni drugima pomoći - govori Bakajlić.
Osvrnuo se i na to koliko je razvijena svijest stanovništva kada je riječ o kupovini domaćih proizvoda.
- Mi smo na sva vrata apelirali na potrošače i sutra ćemo to učiniti, međutim, potrošačima se servira mngo drugačija priča. Primjerice, tovni bikovi u RS-u koji drže velike tvrtke koje imaju 500 ili 1.000 bikova, oni ih izvezu, a uvezu i građanima prodaju meso koje je nekontrolirano, zaleđeno i ne znam koliko još stoji u hladnjačama širom svijeta i čeka neku nižu cijenu da mu prođe istek roka. Narod to kupuje i hrani se. Jednostavno se mora probuditi svijest kod tih potrošača da ne jedu hranu koju misle da jedu, posebno kada je riječ o svježem mesu. Jer, njegov rok upotrebe je sedam dana i ne može biti u vitrini ako je odleđeno i došlo iz neke zemlje EU-a i prodaje se kao svježe - upozorava Bakajlić.
Objasnio je zašto traže ostavku Košarca.
- Tražili smo tri puta sastanak s njim mi iz Bijeljine, poljoprivrednici iz Odžaka, Tuzle, da sjednemo za stol, razgovaramo i pokušamo nešto promijeniti. I njegova svrha je da pomogne narodu jer treba raditi za narod, ali ništa. On je trebao nas pozvati, a ne mi njega. Mi kao relevantni predstavnici trebamo ukazati na postojeće probleme na terenu i da se to pokuša amortizirati. Tražimo njegovu ostavku, on nije čovjek iz te oblasti, nije se snašao u tome, vidite posljedice - kazao je Bakajlić.