Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović održala je predavanje na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru na temu Hrvatska potpora briselskom putu država Jugoistočne Europe, piše Hrvatski medijski servis.
Hrvatska predsjednica rekla je da je sretna što je ponovo u Mostaru i da želi podijeliti stajališta Hrvatske o pomoći na EU putu, te da je vanjsko-politički smjer Hrvatske u izgradnji EU.
„Euroatlantski prostor opstaje u svim uvjetima i izolacija iz tog prostora je postala nemoguća. Našu sigurnost definira naše okruženje u prvom redu. Trajna stabilizacija jugoistočne Europe je najbitnija, brojni izazovi se poklapaju upravo ovdje. Hrvatska čvrsto zastupa stav o cjelovitoj političkoj emancipaciji ovog prostora. Svjedoci smo brojnih pritisaka kojima je cilj da udalje ovaj prostor od EU puta. Poštujemo ipak odluku svake države u suverenom izboru vanjskih partnera, a ako izaberu EU, u nama će imati partnera'', izjavila je Grabar Kitarović.
Rektor Sveučilišta u Mostaru je istaknuo kako novo vrijeme zahtijeva i nove paradigme, nove politike i nove pristupe. „Jedan takav je i pretvorba iz sustava pomoći u sustav partnerstva. Upravo to danas provodimo na Sveučilištu u Mostaru zajedno s institucijama iz Republike Hrvatske, javnim sveučilištima, institutima, gospodarskim subjektima, centrima za istraživanja… Takvim pristupom danas privlačimo studente i stručnjake, ne samo iz BiH, nego iz cijele Europe, a posebice Republike Hrvatske“, objasnio je rektor dr. Tomić.
Predsjednica Grabar Kitarović naglašava da je za napredak najvažnija vladavina prava, borba protiv korupcije, ekonomija. Otvorena bilateralna pitanja se moraju riješiti prije ulaska u EU, to kaže posljednja Strategija o proširenju. Strategija za Zapadni Balkan potvrđuje kako su izgledi za proširenje realni.
„Veseli nas preporuka za pregovore s Makedonijom i Albanijom. BIH je preporučena žurna izmjena Izbornog zakona. Primjer Makedonije i Albanije dokaz je kako nije nemoguće ustrajati na reformama. Pozdravljamo kontinuirani angažman NATO-a, koji jamči članicama dugotrajnu stabilnost. To je Hrvatskoj ključni nacionalni interes. Danas u jugoistočnoj Europi oživljavaju duhovi prošlosti. Ne očekujem da će sve države uskoro naći zajednički jezik, ali to nas drži zarobljene u prošlosti'', dodala je, između ostalog, Grabar Kitarović.
Više od 600 tisuća migranata je prošlo kroz Hrvatsku i to pitanje je još aktualno. „Vjerujemo da je jedini način zajednički pristup koji se temelji na suradnji. Takozvana zapadno-balkanska ruta presudno je da ostane zatvorena. Pritisci su ogromni. U posljednje vrijeme i na BiH. Hrvatska će pružati potporu i suradnju BiH zbog dužine granice'', rekla je hrvatska predsjednica.
Prema protokolu, Grabar – Kitarović susrest će se danas i s hrvatskim članom Predsjedništva BiH Draganom Čovićem, nakon čega će od 21 sat nazočiti svečanosti dodjele nagrade Večernjakov pečat 2018. u Hrvatskom domu herceg Stjepana Kosače.
Kako piše Dnevnik.ba, kada je riječ o pitanju Hrvata u BiH Grabar-Kitarović je rekla da se mora osigurati konstitutivna ravnopravnost sva tri naroda i podsjetila na prošlost i zajednički napredak između Hrvata i Bošnjaka u pomirenju te je podsjetila i na to i kako je Hrvatska jamac Daytonskog sporazuma i rekla je da je lagitimno pravo svake države da to čini za svoj narod te da ta pitanja ne spadaju u unutarnja pitanja neke države.
Misli i da je Izborni zakon temelj za osiguranje stabilnosti nakon izbora. Istaknula je da to nije samo njen nego i stav EU u prvom redu Europske komisije.
"Nastavit ćemo poticati kolege iz BiH da se ide prema dogovoru jer je to najbolje i za BiH i za njena sva tri konstirutivna naroda", tvrdi hrvatska predstavnica.
Na pitanje je li prošao rok za izmjene izbornog zakona u BiH, Grabar-Kitarović kaže kako treba koristiti svaki trenutak da se pokuša doći do istih.
"Mislim da treba iskoristiti svaki trenutak kako bi se pokušalo doći do izmjene Izbornoga zakona, a ako ne dođe, nadam se da ce političari uspjeti dogovoriti stabilnu vladu koja će provoditi reforme koje nisu uvjek popularne", kazala je ona.