Predstavnici Stranke demokratske akcije i Saveza za bolju budućnost danas ne prisustvuju sastanku u Mostaru, koji je organizirala Koordinacija srpskih udruženja s ciljem da predstavnici stranaka iz Mostara, koje participiraju u državnom parlamentu, postignu zajedničko rješenje koje bi omogućilo održavanje izbora u Mostaru.
Potvrdila je to Feni potpredsjedateljica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Borjana Krišto smatrajući da to nije dobra poruka, jer je važno da svi predstavnici stranaka iz Mostara, koje participiraju u državnom parlamentu (HDZBiH, SDA, SBB, SDP, DF, SBiH i HDZ 1990) razgovaraju o prijedlozima rješenja za Mostar.
- U vezi s tim, kao i o implementaciji Ustavnog suda treba postići konsenzus političkih opcija koje dolaze iz različitih konstitutivnih naroda – kazala je Krišto.
Kao osnova za međustranačke razgovore, naglasila je, može poslužiti prijedlog Socijaldemokratske partije BiH i Demokratske fronte, o kojem se očekuje očitovanje na današnjoj sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Zastupnici Damir Bećirović (SDP) i Mirsad Mešić predložili su da se zastupnici po hitnom postupku izjasne o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH.
- Taj prijedlog je u skladu s Ustavom i zadovoljava u nekom smislu riječi presudu. Ostaje prostora da se dorađuje da bi se još zaštitili predstavnici srpskog naroda. Ne želim ni na koji način biti njihov zagovornik, ali s mog aspekta mislim da bi se još dao popraviti - rekla je Krišto.
Navodeći da je HDZBiH opredijeljen za implementaciju odluke Ustavnog suda zastupnici ove stranke će se i tako odnositi na sjednici prema prijedlogu SDP-a i DF-a.
- Imam određenih prijedoga koji bi tu možda mogli da se dorade kako bi Izborni zakon i ova odluka bila prihvatljiva za sve narode i građane koji žive u Mostaru – kaže Krišto.
Mišljenja je da se u vezi s načinom izbora „ne bi trebali birati s posebnih lista, već možda kao što se bira Zastupnički dom i kompenzacijske liste, koje su također predviđene na način da su dvije trećine s liste višečlanih izbornih jedinica i jedna trećina s kompenzacijske liste".
- Mislim da bismo se na takav način bolje zaštitili. To je sigurno rješenje koje bi trebalo biti prihvatljivo za sve – zaključila je u izjavi za Fenu Borjana Krišto.
Prijedlog Koordinacije srpskih udruženja, organizatora današnjeg sastanka, ne uključuje podjele, podrazumijeva jednu izbornu jedinicu, funkcije gradonačelnika i dva dogradonačelnika, dok su novina dvije kandidatske liste, jedna od 13 i druga proporcionalna od 22 kandidata.
Prva lista bila bi većinska i za nju bi važio cenzus. Onaj koji bi imao najveći broj glasova na ovoj listi automatizmom bi ušao u Gradsko vijeće. Na drugoj listi bi se mogla zaokružiti četiri imena iz jednog naroda.