Otoci koji su na prodaju zaista su u privatnom vlasništu, ali kada je riječ o kupovini otoka u Hrvatskoj postoji kvaka, zbog čega njihova prodaja baš i ne ide, piše Morski.hr. Pomorsko dobro ne spada u kategoriju privatnog vlasništva, jer se radi o općem dobru, pa je tamo zabranjena i gradnja. Zapravo niti smijete graditi mul ili rivu za plovilo kojim ćete doći do otoka, niti put, šetnicu ili kakav prikladan i potreban objekt. I tako dolazimo do prvog problema kod prodaje/kupovine otoka. Naime, u članku 14. o planiranju i gradnji na pomorskom dobru, stavak 6. kaže da se na morskoj obali mora izbjeći betonizacija obale uz more u području koje je široko najmanje 6 metara od crte koja je vodoravno udaljena od crte srednjih viših visokih voda. Ovisno o veličini otoka, ovo može predstavljati veliki problem, bez obzira što neki njegov dio može biti u privatnom vlasništvu.
Osim toga, piše dalje Morski.hr, na većini takvih otoka koji su na oglasima zabranjena je i bilo kakva gradnja, pošto se najčeće radi o "pašnjaku", "šumskom području" ili "poljoprivrednom zemljištu". Iznimka za nekakvu gradnju je, doduše, ako otvorite obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo i tu "caku" prodavatelji često koriste kako bi kupcima pojasnili da na otoku mogu izgraditi "kućicu". No poljoprivredno zemljište namijenjeno je za poljoprivrednu proizvodnju i na njemu se mogu graditi isključivo građevine poljoprivredne namjene.
A ako ste odlučili da bi kupili otok zbog privatnosti nailazite već na treći problem. Po zakonu o pomorskom dobru ne možete nikome zabraniti kupanje na otočnim plažama, iskrcavanje na obalu, ili plovidbu u blizini otoka.
Nedavno se pojavio oglas o prodaji otoka Veli Školj u Malostonskom zaljevu. Otok je površine 21 677 m2, a agencija preko koje se prodaje tvrdi da je idealan za Glamping resort, Naturistički resort, Vjenčanje (Resort), kušanje kamenica i posjete otočnim farmama kamenica, privatne zabave, team building, ekskluzivno dnevno iznajmljivanje otoka za razne događaje, itd. Na Velom je Školju predivna šuma i kamena kuća izgrađena prije 1968. godine te izvor pitke vode.
Otok se prodaje za 'samo' 3 milijuna i 250 tisuća eura. 'Pravo prvokupa ima Država i/ili Županija, no da biste nešto na otoku sagradili, trebalo bi se time ozbiljno i dubinski pozabaviti. Nekakav pontonski privez mogao bi se napraviti ako se bavite školjkarstvom, a montažni objekt ako ćete se baviti poljoprivredom', objasnio je agent iz agencije koja prodaje otočić.