Kamioni sezonskog voća i povrća već prvih dana od podizanja rampe krenuli su prema Rusiji, a domaći voćari i povrtlari tvrde kako zanimanje ruskih kupaca nikad nije bilo veće.
Nove ponude
Istoga dana kada je objavljena vijest da je Ruska Federacija dala “zeleno svjetlo” za uvoz voća i povrća iz BiH, počele su stizati ponude za otkup, i to po vrlo povoljnim cijenama. Konzultant Udruge “Razvojni centar - Argonet” Boris Tadić kazao je za Glas Srpske kako ruski kupci traže razne vrste voća i povrća, ali se uglavnom nudi jabuka.
“Rusi dosta traže i kruške koje su već gotovo prodane”, kazao je Tadić i dodao kako ruski kupci masovno traže i trešnje, kupus, krumpir i drugo voće i povrće.
“Zbog povoljnih uvjeta koje Rusi nude, kooperanti su otkazali opskrbu jedne domaće tvrtke za preradu voća i povrća, usmjerivši se na inozemne kupce. Radi se o mnogo većim iznosima novca”, istaknuo je Tadić.
Podsjetimo, ruska rampa, koja je za voće i povrće iz BiH bila spuštena više od dva mjeseca, uklonjena je u petak. Zabrana je uslijedila zbog sumnjivih pošiljki koje su stizale iz BiH, a ukinuta je poslije ispunjavanja uvjeta koje je zahtijevala ruska strana. Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Mirko Šarović rekao je, nakon posjeta ruske fitosanitarne inspekcije, da je ona utvrdila kako BiH ima potencijale i mogućnosti za znatno povećanje obujma izvoza voća i povrća u Rusku Federaciju. Šarović je tada istaknuo kako se u izvješću ruske strane navodi da BiH raspolaže količinom voća i povrća da može povećati izvoz u Rusiju za 50 posto, u odnosu na ono što je izvezeno u istom razdoblju prošle godine. Zabrana izvoza voća i povrća bh. proizvođačima voća i povrća nanijela je ogromne štete, pa povećano zanimanje kupaca iz Rusije budi nadu da će se gubici, ako ne nadoknaditi, onda barem ublažiti.
Nova pravila
Novim pravilima u odnosu na raniji način trgovine voćem i povrćem s Ruskom Federacijom definirano je nekoliko novih pravila koja se, u prvom redu, odnose na uspostavu elektroničke baze podataka isporuka iz BiH voća i povrća, a koja će služiti za kontrolu, odnosno provjeru na dnevnoj osnovi.
Nakon ukidanja zabrane izvoza, ministar Šarović je kazao kako je procjena da BiH u ovom trenutku može izvesti na rusko tržište voća i povrća u vrijednosti od oko 100 milijuna KM, a što je gotovo dva puta više od projektiranog izvoza za 2016. godinu.
Sumnja da nešto nije uredu s izvozom voća i povrća iz BiH u Rusiju pojavila se nakon analize rezultata vanjskotrgovinske razmjene za prvih šest mjeseci ove godine. Za to vrijeme, naime, Bosna i Hercegovina je na tržište Ruske Federacije izvezla voća i povrća u vrijednosti od 20,533.309 maraka. Dok je za cijelu prošlu godinu iz Bosne i Hercegovine izvezeno samo voća u vrijednosti od 23,208.826 maraka . Tako je u prvih šest mjeseci ove godine, praktično, ostvarena cijela prošlogodišnja norma. •