Intervju: Renato Pejak

Proizvodi iz Kreševa idu za EU, uskoro niče nova tvornica

renato pejak
15.09.2021.
u 08:29

Austrijski investitori zajedno s domaćim gospodarstvenikom kupili zemljište za proizvodni pogon... poboljšana je i poljoprivredna proizvodnja u općini, i to povećanjem otkupa mlijeka

Otvaranje novog proizvodnoga pogona, kao i hotela, povećanje broja kooperanata u poljoprivrednoj proizvodnji, osnaživanje prometne povezanosti s Kiseljakom te najava novih investicija vijesti su koje ovih dana stižu iz Kreševa, čiji se načelnik Renato Pejak u intervjuu za Večernji list osvrnuo na dosadašnji tijek gospodarskog oporavka te najavio smjernice rada općinske uprave u suočavanju s preostalim izazovima. Potvrdio je kako se upravo gradi jedan novi proizvodni objekt koji će u fokusu imati aluminijsku i PVC stolariju, a posebno je bitno što će proizvodi biti isključivo namijenjeni izvozu. U tom kontekstu Pejak podsjeća i na lanjski primjer otvaranja tvornice za proizvodnju plastične ambalaže za prehrambenu i farmaceutsku industriju, a sve zajedno ide k cilju otvaranja što većeg broja novih radnih mjesta i zadržavanju stanovništva. Kreševo se može pohvaliti velikim brojem povijesnih spomenika, kao i jednim od najstarijih franjevačkih samostana.

Istodobno, prometno povezivanje, koje je uzelo zamah, dodatno će pospješiti pozicioniranje Kreševa na kartu gospodarski uspješnih i za posjet te investiranje privlačnih lokalnih zajednica.

Večernji list: Jasno je kako je osnova svakoga napretka olakšavanje otvaranja novih radnih mjesta kroz proces investicija. Možete li se osvrnuti na tematiku gospodarskog oporavka te koji su konkretni primjeri kada je riječ o ulaganju na prostoru općine Kreševo?

- Imamo pozitivne pokazatelje na terenu, a, evo, i u protekloj godini, koja je bila pandemijska, imali smo značajna ulaganja u naše gospodarstvo. To je nastavljeno i ove godine, imamo ulaganje austrijskih partnera, a tu, prije svega, moramo naglasiti izgradnju hotela.

Naime, Kreševo ima mnogo toga za ponuditi kada je u pitanju kulturna baština, ali i prirodne ljepote. Imamo deset nacionalnih spomenika te jedan od triju najstarijih franjevačkih samostana. Dakle, imamo iznimno bogatu turističku ponudu, no do sada nismo imali smještajnih kapaciteta. Evo, sada se gradi hotel, riječ je o investiciji od oko 2 milijuna maraka, a dovršetak radova trebao bi biti u travnju iduće godine. Osim te investicije, austrijski investitori su zajedno s domaćim gospodarstvenikom kupili 35 tisuća četvornih metara u poslovnoj zoni i ovih dana u tijeku je izgradnja prvog proizvodnoga pogona koji bi trebao biti pušten u rad u travnju iduće godine. Riječ je o proizvodnji aluminijske i PVC stolarije, pri čemu bi svi proizvodi trebali isključio ići za izvoz. Iako je korona globalni problem i udara na mnogo jača gospodarstva, evo, na lokalnoj razini imamo značajna ulaganja. Govorimo o onima koja su u tijeku, a imamo i najavu ulaganja u energetski sektor te u idućem razdoblju očekujemo izgradnju staračkog doma.

Večernji list: Koliko je poznato, taj investitor već je realizirao jednu uspješnu poslovnu priču prošle godine?

- U prošloj godini otvoren je jedan proizvodi pogon gdje se proizvodi plastična ambalaža za prehrambenu i farmaceutsku industriju. Riječ je o širokoj paleti proizvoda koji se rade u Kreševu, a izvoze na europsko tržište. U tom prvom valu zaposleno je dosta žena. Ponosni smo što proizvodi iz Kreševa idu u cijelu Europsku uniju.

Večernji list: Može li se izvući zaključak kako se danas, a s obzirom na stanje u okruženju, u Kreševu živi dobro?

- U Kreševu onaj tko želi raditi, može naći posao. Naravno, ja, kao općinski načelnik, i svi u općini nemamo čarobni štapić da zaustavimo odlaske, međutim, nastojimo poboljšati stanje kako bismo olakšali investitorima otvaranje novih radnih mjesta. Imamo investicije koje su aktualne. Nadam se kako ćemo taj trend odlaska ovim investicijama zaustaviti i da će se naši sugrađani vratiti s povećanjem broja novih radnih mjesta.

Večernji list: Koji su ključni izazovi koji stoje pred općinskom administracijom u idućem razdoblju?

- Najveći izazov je zadržati ljude na svojim stoljetnim ognjištima, pokazati da se radom može uspjeti u svojoj zemlji. Radimo na jačanju infrastrukture i privlačenju investicija, a brojnim demografskim mjerama želimo zadržati mlade ljude. Ulažemo silne napore kako bismo olakšali život ljudima te da Općina bude servis građanima, ali i investitorima.•

Kompletan intervju čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista BiH, u srijedu 15. rujna.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije