Istraživači sa Sveučilišta u Cambridgeu identificirali su 38 gena koji se mogu dovesti u vezu s određivanjem vremena gubitka nevinosti odnosno vremena stupanja u prve seksualne odnose u životu. Pojedini su odgovorni za regulaciju hormona, dok su drugi zaslužni za neurokognitivne aspekte ponašanja.
Izučavanjem ovih gena došlo se do zaključka da je raniji početak puberteta usko povezan s ranijim stupanjem u seksualne odnose. Naravno, pored utjecaja gena, važnu ulogu ima okolina, odnosno kulturološki faktori poput religije, društva i roditeljskog staranja.
"Sada možemo izračunati vrijeme stupanja u seksualne odnose po principu gdje nasljedni faktori igraju 25-postotnu ulogu što znači da je za gubitak nevinosti odgoj odgovoran u iznosu od 75 posto", rekao je autor istraživanja John Perry.
Projekt izolacije gena obuhvaćao je 125.667 osoba iz Velike Britanije i 241.910 osoba sa Islanda i iz SAD-a, a rezultati studije su obavljeni u listu Nature Genetics, prenosi Klix.
Gen MSRA povezan je s kasnim ulaskom u svijet seksa, ali i s karakteristikom neurotičnosti, dok je gen CADM2 povezan s ranim gubitkom nevinosti, ali i sa željom za većim potomstvom i riskantnim ponašanjem.