Oblak koji je nad Europom već nekoliko dana, a u kojem je detektiran radioaktivni izotop jod I-131, još uvijek nije izazvao nikakve probleme u Bosni i Hercegovini. Kako su nam kratko rekli u Državnoj regulacijskoj agenciji za radijacijsku i nuklearnu sigurnost, mjerni instrumenti još uvijek nisu pokazali nikakav rast vrijednosti radioaktivnosti.
U Bosni i Hercegovini postoji sustav za ranu najavu radiološkog ili nuklearnog incidenta, koji vrši mjerenja brzine doze zračenja u zraku. Predmetni sustav se koristi i u okviru izvođenja programa praćenja radioaktivnosti u okolišu. Inače, radioaktivni izotop jod I-131 nastaje nuklearnom fisijom te se može pojaviti tijekom eksplozije nuklearnog oružja ili u nuklearnim reaktorima, kao i u industrijskim i medicinskim objektima gdje se ovaj izotop koristi. Vrijeme poluraspada ovog izotopa je 8,02 dana.
Stoga, da je oslobađanje joda I-131 uslijedilo u procesu nuklearne fisije čije je podrijetlo testiranje nuklearnog oružja ili nesreća na nuklearnom reaktoru, u ovom procesu bi došlo i do oslobađanja drugih radioaktivnih izotopa. S obzirom na to da se u prenesenoj informaciji ističe da je u zraku detektiran samo jod I-131 te ne postoje navodi o drugim fisijskim produktima, može se pretpostaviti da je najvjerojatnije podrijetlo ovog radioaktivnog izotopa u atmosferi iz farmaceutske industrije.
Ako je oslobađanje joda I-131 nastalo uslijed probe nuklearnog oružja ili nesreće na nuklearnom reaktoru došlo bi, također, i do oslobađanja mnogih drugih radioizotopa. Imajući u vidu činjenicu da je u zraku iznad jednog dijela Europe detektiran samo jod I-131, a ne i drugi fisijki produkti, pretpostavlja se da je ovaj radionuklid u atmosferu dospio najvjerojatnije iz farmaceutske industrije (proizvodnja radiofarmaceutika). Vrijednosti koncentracije joda I-131 izmjerene u sjevernoj i zapadnoj Europi nemaju utjecaja na zdravlje stanovništva i okoliš.•