Agencija za bankarstvo FBiH

Raste broj plasiranih kredita prema stanovništvu i gospodarstvu

30.06.2016.
u 11:00

U prvom tromjesečju ove godine kapital 17 banaka koje rade na prostoru FBiH iznosio je 17,2 milijarde KM, što je, kako tvrde u Agenciji za bankarstvo FBiH, približno na istoj razini u odnosu na kraju 2015. godine. No, zbog većeg plasmana kredita i kreditne aktivnosti banaka, novčana sredstva su u prvom tromjesečju 2016. godine smanjena za 4,2 posto, 205 milijuna KM, i u prva tri mjeseca ove godine iznosila su 4,7 milijardi KM, piše Večernji list BiH..

Pad novčanih sredstava, osim rasta plasmana drugim bankama i blagog kreditnog rasta, dogodio se i zbog ulaganja u vrijednosne papire, a s druge strane, zbog plaćanja dospjelih kreditnih obveza. Krediti, kao najveća stavka aktive banaka, u prvom tromjesečju 2016. godine zabilježili su rast od 0,8 posto ili 88 milijuna KM, tako da su u prva tri mjeseca iznosili 11,7 milijardi KM. Povećan je i plasman kredita prema stanovništvu, istina, on je blag i, prema statističkim pokazateljima Agencije za bankarstvo FBiH, taj rast u prva tri mjeseca iznosio je oko jedan posto, što znači porast od 36 milijuna KM, dok je udio zadržan na istoj razini od 49,1 posto i iznosi 5,7 milijardi KM.

Krediti dani privatnim poduzećima iznose 5,4 milijarde KM, s također niskim rastom od jedan posto ili 78 milijuna KM i povećanim udjelom s 45,9% na 46,2%. Prvi put nakon dugog niza godina smanjen je plasman nekvalitetnih kredita koji u pravom tromjesečju ove godine iznose 1,46 milijardi KM i u odnosu na kraj 2015. godine smanjeni su za tri posto ili 46 milijuna KM. Udio nekvalitetnih kredita, kao ključni indikator kvalitete kredita, smanjen je s 12,9 na 12,4 posto.

U strukturi izvora financiranja banaka depoziti su s iznosom od 13,1 milijardu KM i udjelom od 76% i dalje dominantan izvor financiranja banaka u Federaciji BiH i zadržali su približno istu razinu kao i na kraju 2015. godine. Dugogodišnji trend rasta štednih depozita, kao najznačajnijeg segmenta depozitnog i financijskog potencijala banaka, nastavljen je i u prva tri mjeseca 2016. godine, sa stopom od 2,4% ili 175 milijuna KM, iznosio je 7,4 milijarde KM. Ukupan kapital povećan je za 2,8% ili 72 milijuna KM, po osnovi dobiti tekućeg razdoblja i s 31. 3. 2016. godine iznosio je 2,7 milijardi KM. Valja podsjetiti da je Centralna banka BiH uvela jedinstvene naknade na obvezne rezerve od 10 posto koju komercijalne banke imaju u ovoj središnjoj novčarskoj instituciji BiH.

Utvrđeno je kako Centralna banka BiH, na iznos sredstava obvezne rezerve ne obračunava naknadu. Konkretnim efektima, od uvođenja negativne kamatne stope i naknade na iznose viškova iznad obvezne rezerve na računima rezervi, Centralna banka BiH želi poticati komercijalne banke da iskoriste navedena sredstva za odobravanje kredita stanovništvu i tvrtkama u cilju jačanja ukupne kreditne aktivnosti BiH. Naime, viškovi iznad obvezne rezerve komercijalnih banaka na računima rezervi kod Centralne banke BiH godinama bilježe stalni rast, pri čemu banke u formi viškova na računima rezervi trenutačno drže oko 2,5 milijardi KM. Obvezna rezerva kroz reguliranje likvidnosti banaka pomaže stabilnosti financijskog sustava te djeluje kao instrument transmisije mjera monetarne politike na ekonomske aktivnosti i inflaciju preko reguliranja ponude kredita. •

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?