djeca lako nasjedaju

Roditelji, oprez! Izazovi na društvenim mrežama za pojedinu djecu kobni

mobiteli
30.10.2021.
u 21:00

Vika iz dvorišta ili obližnjeg igrališta već odavno je otišla u zaborav. Nekadašnje igre poput klikera, preskakanja gume, vožnja biciklom... danas su zamijenjene onima na pametnim telefonima i računalima. Danas se mladi, koristeći društvene mreže, u samo nekoliko klikova mogu povezati s bilo kime, bilo da je udaljen nekoliko metara ili pak tisuće kilometara, piše Večernji list BiH.

Ne razmišljajući, vrlo često upadaju u zamke iz kojih se, ako imaju sreće, izvuku samo s lakšim posljedicama. Nedavno je na ovaj problem upozorio i Marko Romić, specijalist traumatske psihologije, navodeći kako djeca troše slobodno vrijeme nekvalitetno.

Vrhunac popularnosti

- Izostanak kvalitetno korištenog slobodnog vremena može dovesti do kobnih posljedica. Mladi često ne shvaćaju da je slobodno vrijeme najveći resurs te da ga trebaju iskorištavati na pravilan način. Mogu trenirati neki sport, ići na folklor, učiti strane jezike, pomagati roditeljima oko kućanskih poslova..., umjesto da vrijeme troše ne odvajajući se od telefona i prelistavajući društvene mreže. Naravno, uz pregledavanje, vrlo često slijedi i komentiranje pojava i događaja o kojima vrlo često nemaju nikakva znanja, nego stavove formiraju na temelju svojih informacija ili poluinformacija - kazao je Romić. Inače, poznato je da su društvene mreže već odavno dosegnule vrhunac popularnosti. Osim Facebooka i Instagrama, jedna od mreža koja je nakon osnivanja zauzela prvo mjesto na tronu popularnosti je TikTok. Ovoj, inače kineskoj, mreži u prvom planu su urnebesno zabavne snimke, a korisnicima se nudi da ih i sami naprave i objave svoje zanimljivosti iz svakodnevice. Cilj ove mreže, kao i svake prethodne, jest korisnicima ponuditi određeni vid zabave, no problem je nastao kada su se pojavili izazovi, tzv. challengei, koji su završili najgorim, crnim scenarijem. Jedan od takvih izazova završio je na najcrnji mogući način, smrću desetogodišnjeg dječaka u blizini Beograda. Dječak se, kako su nakon nesretnog događaja izvještavali srbijanski mediji, objesio igrajući TikTok izazov “Blackout”. Slični izazovi vladali su i na drugim društvenim mrežama, a jedan od njih odnio je desetke dječjih života diljem Europe, a riječ je svima poznatoj igrici “Plavi kit”. Psihologinja Marija Marušić ranije je uputila apel roditeljima da zabrane mrežu TikTok. - Molim vas, zabranite djeci pristup aplikacijama poput TikToka! Ne ograničiti, nego zabraniti potpuno i bez oklijevanja! Oni možda nisu kognitivno sposobni razlikovati što je dobro, a što loše i stoga su roditelji i oni koji rade s djecom dužni usmjeravati ih i upozoravati - naglasila je. Na društvenim mrežama mogu se pronaći i specijalizirane grupe koje se koriste za upoznavanje, idealne za predatore koji se predstavljaju kao vršnjaci djece, a zauzvrat dobiju sve potrebne podatke - od adrese stanovanja, broja mobitela, adrese škole pa do lokacija na kojima se kreću u određeno vrijeme.

Osvijestite se

- Izostanak odgojno-obrazovnih mjera ima veze s prvim navedenim problemom jer danas relativno često imam susrete s roditeljima koji kažu: “Ja ne mogu ništa svom sinu ili kćeri, po cijele dane sjede koristeći mobitel.” Kada pitam koliko godina ima dijete, a oni kažu 14 ili 15, ostanem zatečen… Psiholog, psihijatar ili psihoterapeut nije mađioničar koji pospe prah po djetetu i ono postaje dobro. Magija jest odgoj, kvalitetan odgoj, koji je kod nas poprilično zakazao u mnogim obiteljima i onda djeca nemaju dovoljno razvijenu svijest o potrebi da vrijeme koriste kako bi se razvijala, a umjesto toga postaju žrtve društvenih mreža. Na prvo mjesto stavljam zakazivanje obiteljskog odgoja, a slijedi nedostatak odgoja u vrtićima i školama. Odgojno-obrazovni sustav, tako se inače zove, danas je uglavnom samo obrazovni, dok odgoja gotovo nigdje nema osim u samom nazivu - objasnio je Romić. •

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?