Dok čelnik Republike Srpske Milorad Dodik čeka na susret s predsjednikom Ruske Federacije BiH Vladimirom Putinom, unutar Bosne i Hercegovine, odnosno Sarajeva, jačaju narativi kako se vodi obračun sa separatizmom, a u entitetu kojemu je na čelu počela je rasprava o donošenju novog Ustava. Nakon turneje po Izraelu, gdje se nakratko pozdravio s premijerom Benjaminom Netanyahuom, nije poznato gdje se nalazi Dodik za kojima tragaju središnja tijela vlasti, dok pak entitetska ignoriraju ta zahtjeve. Prema jednim tvrdnjama, on se nakon Izraela, gdje se kratko pozdravio s premijerom Netanyahuom, vratio u Beograd. Otamo je otputovao dalje, najvjerojatnije u Moskvu. U međuvremenu je Tužiteljstvo BiH otvorilo još jednu istragu protiv njega, i to zbog vile na Dedinju. Novi nalog za saslušanje, na koji će se on vjerojatno ponovno oglušiti, istječe sutra. Istoga dana kada bi u Sarajevu trebali sjesti predstavnici dviju "trojki", probošnjačke i srpske, s dužnosnicima HDZ-a BiH oko izgradnje nove vladajuće koalicije.
Bećirović i pet zahtjeva
U RS-u je danas počela prva javna rasprava o nacrtu novog Ustava koji predviđa pravo RS-a na neovisnost, priključenje drugim državama i formiranje vlastitih oružanih snaga. Javna rasprava održana je u Istočnom Sarajevu, gdje je uvodno izlaganje imao Vitomir Popović, predsjednik radne skupine za izradu Ustava, koji je istaknuo da je cilj novog Ustava "povezivanje kontinuiteta s Ustavom iz 1992. godine" te redefiniranje odnosa unutar BiH, osobito prema odlukama visokih predstavnika, koje je okarakterizirao kao nametnute "silom i prijetnjom". U međuvremenu je Ustavni sud BiH primio zahtjev za ocjenu ustavnosti nacrta ovog dokumenta, kao i zahtjev za donošenje privremene mjere, ali odluka još uvijek nije donesena. Ovaj potez NS-a RS-a u Federaciji BiH tumači se kao izravan udar na ustavni poredak BiH, a reakcije dolaze iz više političkih i vjerskih krugova.
Reis-l-ulema Husein ef. Kavazović upozorio je da politički nasrtaji na BiH ne jenjavaju ni tri desetljeća nakon rata. Istaknuo je da su ovakvi pokušaji uvijek bili uvod u stradanja naroda te da ne smije biti kalkulacija kada se prijeti miru i zajedničkom životu.
"Naša je obveza štititi državni red i poredak", poručio je reis, pozvavši na odgovornost i jedinstvo svih građana bez obzira na vjersku i nacionalnu pripadnost. Gotovo identičan komentar dao je i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, koji je naglasio da brutalni napadi na ustavni poredak države nisu zaustavljeni. Bećirović smatra da BiH ima pravna sredstva i kapacitete da se obrani od separatističkih prijetnji, podsjetivši da je podnio pet zahtjeva Ustavnom sudu BiH - svi su, kako navodi, usvojeni. Također je istaknuo da tijela vlasti koja ne reagiraju na Dodikovo kretanje unatoč tjeralici - moraju odgovarati. No, pritom nema odgovora na koji način. Dodik se povremeno oglašava s nepoznate lokacije, negirajući zabrinutost zbog međunarodne tjeralice i nazivajući postupke protiv njega političkom hajkom koju, kako tvrdi, vode "muslimani iz Sarajeva". Unatoč tjeralici, njegovo kretanje ostaje neometano.
Teško poglavlje
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, međutim, tvrdi da će se ta situacija promijeniti. Ističe da Dodik više ne djeluje u interesu srpskog naroda, već u interesu Moskve. Prema njegovim riječima, Dodik šteti i biračima koji su mu dali povjerenje.
Situacija u zemlji sve više poprima karakter političke i institucionalne blokade. Dok se Dodik približava ruskim političkim strukturama, institucije BiH, kao i domaći politički lideri, suočavaju se sa sve složenijim pitanjem - kako zadržati ustavni poredak i stabilnost u zemlji u trenutku kada postoji opasnost od daljnje eskalacije. Jasno je da će se predstojeći dani i tjedni odvijati pod pritiskom - kako političkim tako i onim pravnim. Ali sve više i sigurnosnim. Na jednoj strani pokušaj entitetskog redefiniranja ustavnih okvira, a na drugoj reakcije struktura iz Sarajeva koje se nastoje obračunati sa "separatizmom". Dodikov politički put, podrška Moskve te sve otvorenija retorika u smjeru odcjepljenja Republike Srpske stavljaju Bosnu i Hercegovinu pred jedno od najosjetljivijih poglavlja u poslijeratnoj povijesti.
Sto sta bi vi uradili da mozete..