- Bilo je nekoliko varijanti rješenja problema koje je prouzrokovalo uvođenje Pravilnika o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima u Republici Hrvatskoj, ali je ukidanje i vraćanje starog najbolje, smatra zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara BiH i ministar vanjske trgovine i ekonomski odnosa BiH Mirko Šarović.
Hrvatska je bila uvela pravilnik prema kojem su uvozne takse trećim zemljama povećane s 12 na 270 eura, što je izazvalo nezadovoljstvo, a Šarović je na konferenciji za medije kazao da su u opticaju, kao rješenje, bile tarife od 100 eura i od 43 eura, o čemu se nije govorilo u javnosti.
- Ovo je najbolja opcija. Odluku nam je službeno potvrdio i hrvatski ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić. Ova mjera će sutra izaći u njihovim službenim novinama i počet će se s primjenjivanjem, a to znači da više nema nikakvih barijera - istakao je Šarović.
Kazao je da je pobijedilo strpljenje i pregovarački dijalog te zahvalio Tolušiću i ostalim kolegama iz regije.
- Pokazali smo, zajedno s novinarima, kako se može postići opći interes kada smo svi maksimalno angažirani- naveo je Šarović.
Također, rekao je da je Hrvatska ovim potezom htjela zaštiti svoje poljoprivrednike, ali da je došla reakcija iz regije. Najavio je da će resorni ministri regije u idućim danima, ili na nekom od regionalnih susreta, razgovarati o ujednačavanju cjenovnika u vezi s fitosanitarnim nadzorom.
Zbog uvođenja pravilnika prema kojem su uvozne takse trećim zemljama povećane s 12 na 270 eura bh. proizvođači i izvoznici tražili su kontramjere, a takav pravilnik je obuhvatao kontrolu trešanja, višanja, malina, kupina, ribizli, borovnica, brusnica, aronije, lubenica, dinja, tikvica, krastavaca, patlidžana, kupusa, kelja, karfiola, luka, prase, mrkve i celera korjenaša.