Sektor kože i obuće u Bosni i Hercegovini u razdoblju od 2013. do listopada ove godine ostvario je ukupan izvoz veći od 4,8 milijardi maraka. U ovom razdoblju spomenuti sektor ostvario je i suficit veći od 510 milijuna KM, priopćeno je iz Asocijacije tekstila, odjeće, kože i obuće BiH.
Analiza ove asocijacije pokazuje da je najviše proizvoda izvezeno u Italiju, Njemačku, Austriju, Sloveniju i Hrvatsku te da top 3 zemlje imaju udio u izvozu od čak 78 posto. Prema statističkim podacima, po vrijednosti ostvarenog izvoza u razdoblju siječanj – listopad ove godine, cijela industrija tekstila, odjeće, kože i obuće u BiH zauzima četvrto mjesto s ostvarenim izvozom od 1,2 milijarde KM, a u odnosu na ostale grane gospodarstva šesta je po ostvarenom uvozu u BiH.
Pokrivenost uvoza izvozom cijele ove industrije lani je bila 72,7 posto, dok je u ovoj godini povećana na 76,5 posto. Istodobno, pokrivenost samo sektora kože i obuće u 2017. iznosila je 108, da bi u 2018. bila dodatno povećana na 117 posto.
Iz spomenute asocijacije priopćili su da sektor kože i obuće u BiH u proteklih 10 godina, zajedno s tekstilnom industrijom, bilježi konstantan rast izvoza.
– Međutim, jedan od velikih problema u ovom sektoru je veliki postotak nekvalificiranih radnika – oko 26 posto. To, uz nedostatak stručne i educirane radne snage, svakako koči daljnji razvoj industrije. S druge strane, perspektive se ogledaju u razvoju vlastitih domaćih proizvoda, uz pokretanje bazne proizvodnje repromaterijala u zemlji, ali i u nužnim obrazovnim reformama koje su ključne za razvoj ne samo sektora kože i obuće nego i kompletne proizvođačke industrije.
Dodaju kako će, u okviru sve brže digitalizacije i automatizacije poslovanja, u daljnjim razvojnim planovima kompanija biti neizbježno staviti naglasak na promjene poslovnih modela koje će digitalizacija donijeti te izazove koje će tradicionalna industrija morati nadvladati.