Problem s plijesni u domu nije lako riješiti, a da stvar bude gora, često se detektira kad je već prilično kasno, kad je neki zid već gadno nastradao ili kad netko već ima zdravstvene probleme.
Upravo zato stručnjaci upozoravaju da obratite pažnju na ove simptome ako se ponavljaju dok boravite u kući jer bi oni mogli biti znak plijesni.
Suze vam oči
Alergolog i imunolog Purvi Parikh objašnjava da ljudi mogu imati alergijske reakcije na plijesan, a simptomi mogu biti peckanje, svrbež i suzne oči, kašalj i začepljenost nosa. Ako primijetite ove simptome i sumnjate na plijesan, preporučuje se da dva tjedna pratite svoje reakcije kako biste ustanovili pojavljuju li se ti simptomi samo u određenim sobama i samo kada ste kod svoje kuće. Također, preporučuje se i da posjetite alergologa kako biste potvrdili alergiju na plijesan.
Koža vas peče
Ako ste alergični na mikotoksine, osjetit ćete trnce, svrbež ili peckanje na koži kada dođete u kontakt s plijesni. Tijelo reagira tako da oslobađa histamine, a kao rezultat može se javiti suha koža te se može javiti svrbež ili vam se kože može ljuštiti. Također, može se pojaviti i osip.
Astma
Spore plijesni mogu pronaći put do pluća i izazvati jače simptome astme. Ako vam se čini da imate sve većih problema s astmom, moguće je da u kući imate plijesan koju možda niste primijetili.
Mjehurići na zidovima
Ako ste primijetili mjehuriće na zidovima, a posebno u kupaonici ili u blizini prozora, moguće je da imate problema s vlagom. A, gdje ima vlage, vjerojatno ima i plijesni. Problem nećete moći prikriti svježim slojem boje – morate pronaći izvor vlage.
Kašljete, ali niste prehlađeni
Spore mikotoksina mogu doći do pluća i uzrokovati kronični, dugotrajni kašalj. Ako vas muči takav kašalj, trebali biste se javiti alergologu.
Kuća miriše na vlagu
Plijesan koja raste neotkrivena može predstavljati pravi zdravstveni rizik. To posebno vrijedi za starije ljude jer oni imaju slabiji obrambeni mehanizam, upozorava dr. Parikh, prenosi 24sata.