doza optimizma

Sitarski: O spornim zakonima će se morati razgovarati

23.11.2024.
u 09:19

Milan Sitarski, stručni suradnik Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara, komentirao je aktualni politički trenutak u BiH, uključujući saslušanje pred Europskim sudom za ljudska prava u predmetu Kovačević, za koji je ocijenio da bi potvrda presude mogla imati katastrofalne posljedice za ustavni poredak zemlje.  

"Ta presuda praktično anulira ustav Bosne i Hercegovine, njegova temeljna načela i konkretne odredbe. Nadam se da je optimizam ministra Davora Bunoze i zastupnice Monike Mijić, koji su branili interese BiH, utemeljen. Potvrda te presude bi izazvala katastrofalne posljedice.  Tek bismo onda ušli u pravu blokadu prema kojoj bi sve dosadašnje blokade izgledale kao nekakva igra," izjavio je Sitarski u razgovoru za Dnevnik RTV Herceg-Bosne.  

Osvrnuvši se na politički tjedan obilježen sastancima lidera vladajućih stranaka, Sitarski je istaknuo kako su posljednji razgovori donijeli određenu dozu optimizma, iako uz oprez zbog dosadašnjih iskustava. "Često svjedočimo da se načelni dogovori, kada dođe do njihove operacionalizacije u nadležnim organima poput Vijeća ministara ili Parlamentarne skupštine, zaustavljaju ili bivaju blokirani. Dobro je što su ovoga puta izbjegnuta neka pitanja koja su dosad kočila procese, poput sjedišta Apelacijskog vijeća Suda BiH, ali niti jedno od tih pitanja neće nestati. Sve će se kad-tad morati rješavati," kazao je Sitarski u razgovoru s novinarom Goranom Kutlom.  

Posebno je pohvalio napredak u dogovorima o manje spornim zakonima, poput Zakona o kontroli granice, Zakona o osobnim podacima građana i odluke o nabavci helikoptera za humanitarnu uporabu u Oružanim snagama BiH. "Ovakvi potezi mogu pomoći u jačanju duha povjerenja među političkim akterima, ali bez rješavanja ključnih pitanja, poput izmjena Izbornog zakona, zemlja ne može biti deblokirana," upozorio je Sitarski.  

Na pitanje o potencijalnom utjecaju nove administracije Donalda Trumpa na Zapadni Balkan, Sitarski je naglasio kako dosadašnja politika SAD-a prema BiH nije bila oblikovana na razini administracije ili State Departmenta, već da je veleposlanstvo SAD-a u BiH često ulazilo u dnevno-političke teme. "Veleposlanstvo je zauzimalo stavove kao da je politički akter, što nije uobičajeno za diplomatska predstavništva. Nadam se da će nova administracija staviti svoju diplomatsku mrežu pod demokratsku kontrolu," rekao je.  

Međutim, dodao je kako Zapadni Balkan, uključujući Bosnu i Hercegovinu, vjerojatno neće biti u fokusu nove američke administracije. "Globalni problemi i krizna žarišta u Europi i svijetu trenutno su prioriteti, pa bi Zapadni Balkan mogao doći u središte pažnje samo ako se neki od tih problema preliju u našu regiju. Nitko ne bi trebao željeti takav scenarij," zaključio je.  

Zaključno, Sitarski je ocijenio kako politički akteri u BiH moraju postići sveobuhvatan politički dogovor kako bi zemlja mogla krenuti naprijed, pri čemu je istaknuo važnost unutarnjeg konsenzusa. "Ova zemlja pripada svim njenim građanima, bez obzira na njihovu etničku i vjersku pripadnost. Samo suradnjom i kompromisom može se osigurati stabilna budućnost za sve," istaknuo je Sitarski.  

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije