sjednica u Neumu

Smještaj za više od 7.200 korisnika kolektivnih centara do 2020.

12.09.2017.
u 11:24

U Neumu se u organizaciji Odbora za zaštitu prava izbjeglica, raseljenih osoba i povratnika pri Narodnoj skupštini RS održava Tematska sjednica na temu „Zatvaranje kolektivnih centara u Bosni i Hercegovini“. Dva dana trajanja sjednice posvećena su izlaganjima o socijalnom stanovanju, pri čemu se posebna pažnja posvetila projektu Zatvaranja kolektivnih centara za što se država kod Razvojne banke Vijeća Europe zadužila u iznosu od 120 milijuna KM. 

Uz prisutnost brojnih načelnika gradova i općina u BiH govorilo se i o pravnom okviru socijalnog stanovanja i izazovima i rješenjima s kojima se suočavaju lokalne zajednice prilikom realizacije ovog projekta.
 
- Cilj i namjena tematske sjednice jeste da se nađu modaliteti i kriteriji na prostoru BiH da izbjeglice, raseljene osobe i povratinici imaju iste uvjete tijekom rješavanja problema kolektivnih centara, a koji je više od 20 godina od završetka rata prisutan - kazao je Senad Bratić, predsjednik Odbora za zaštitu prava izbjeglica, raseljenih osoba i povratinika u NS RS.
 
Sjednicu je otvorila ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac, naglasivši kako se i ovim skupom nastavlja suradnja izvršne i zakonodavne vlasti, na svim razinama od državnog do općinskih. 

Naglasila je da se takvim načinom rada pospješuje “naša koordinacija i komunikacija i tako brže dolazi do zajedničkih rješenja na svim razinama vlasti u BiH o pitanju izbjeglih i raseljenih osoba korsnika kolektivnih centara i ostalih socijalno ugroženih kategorija stanovnika u našoj zemlji”.
 
- Ovo je prilika da zajedno razgovaramo o provedbi projekta Zatvaranja kolektivnih cenatara u BiH, odnosno o dva važna pitanja vezana za ovaj projekt. Prvo je dinamika izgradnje odnosno zatvaranja kolektivnih centara do 2020. godine, a drugo je kreiranje pravnog okvira za sve korsnike socijalnih stanova na jednakim osnovama na cijelom području BiH – poručila je Borovac.
 
Predsjednik Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH Borislav Bojić je naglasio kako je ova tematska sjendica pokazala odlučnost i postojanje političke volje da se konačno riješi pitanje kolektivnih centara u našoj zemlji te reguliraju prava i obveze budućih stanara novoizgrađenih objekata neprofitnog socijalnog stanovanja u koji će biti smješteni današnji korisnici kolektivnih centara.
 
Edin Ramić, federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica, i Davor Čordaš, ministar za izbjeglice i raseljene osobe Republike Srpske naglasili su da je zatvaranje kolektivnih cenatara jedan od najznačajnijih projekata koji trenutno provode entitetska ministarstva, te da će rasprava i zaključci sjednice u Neumu doprinijeti poboljšanju položaja raseljenih osoba i povratnika, ali i odnosu nadležnih institucija u cilju ostvarivanja boljih rezultata.
 
Marina Barreiro, šefica Sekcije za ljudska prava pri Misiji OESS-a u BiH je u svom obraćanju navela kako je „važno da su predstavnici vlasti sa državne, entitetske i lokalne razine zajednički usuglasili aktivnosti vezane za zatvaranje kolektivnih centara u BiH. Nadamo se da će danas dogovoreni zaključci biti usvojeni u svim nadležnim parlamentima, kako bi povratnici i raseljene osobe mogli ostvariti adekvatan pristup stambenom zbrinjavanju, medicinskim uslugama i zdravstvenom osiguranju, bez diskriminacije“.
 
Projekt „Zatvaranje kolektivnih centara i alternativnih smještaja putem osiguranja javnih stambenih rješenja –CEB 2“ se provodi u 45 gradova i općina u Bosni i Hercegovini, a njime je planirano zatvaranje 121 kolektivnog centra. Planirana je izgradnja 2.611 stambenih jedinica neprofitnog socijalnog stanovanja, te će se više od 7.200 stanovnika 121 kolektivnog centra preseliti u nove stambene jedinice.
 
Projekt CEB 2 implementira Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine putem nadležnih entitetskih ministarstava, organa lokalnih vlasti te resornih županijskih ministarstva/uprava u Federaciji BiH i UNHCR-a, priopćeno je iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije