velika zabrinutost

Stanovnici BiH sve više pate od malignih oboljenja: 'U krugu od 300 metara od moje kuće, svi imaju rak'

zenica
14.10.2024.
u 08:46

U krugu od 300 metara od moje kuće, svi imaju rak." I njoj je 2021. godina, dijagnosticiran rak želuca. Ovo nije priča samo o Zenici, pa čak ni o Bosni, već i širem središnjem Balkanu, gdje se nebrojeni gradovi i mjesta suočavaju sa jako zagađenim zrakom uzrokovanim zastarjelim industrijama uglja i elektranama, otvorenim rudnicima lignita i deponijama pepela.

Zenica, grad od oko 100.000 stanovnika 70-ak kilometara sjeverno od Sarajeva, jedan je od najzagađenijih gradova u Bosni i Hercegovini. Glavni izvor zagađenja, prema Eko Forumu, lokalnoj ekološkoj organizaciji, je ogromna čeličana u vlasništvu AcelorMittala. Tvrtka, koja je velika skoro kao i sam grad, proizvodi energiju sagorijevanjem uglja. Ova situacija izaziva zabrinutost stanovnika grada i okoline za svoje zdravlje i budućnost, piše Politico.

"Ovdje u Zenici smo svi bolesni, samo neki još ne znaju da su bolesni."-  to su bile riječi aktiviste kojeg sam sreo na svom prvom putovanju u BiH 2019. godine. Dvije godine kasnije preminuo je od raka pluća. Tada je i uglavnom počeo ovaj projekt, kaže novinar Politico Matteo Trevisan.

Alma, koja živi u Tetovu, selu nedaleko od industrijskog centra Zenice, kaže da se u to područje doselila nakon što se udala, prije više od četiri desetljeća. "U to vrijeme u tvornici je radilo mnogo ljudi, a danas je situacija užasna. U krugu od 300 metara od moje kuće, svi imaju rak." I njoj je 2021. godine, dijagnosticiran rak želuca.

Izet Barčić, iz sela Bukinje kod Tuzle. Živi sa suprugom nekoliko stotina metara od termoelektrane. "Operirali su četiri puta i izvadili mi pluća. Ova tvornica nas sve ubija i nadam se da ću jednog dana moći napustiti ovo mjesto."

Isti problemi postoje i u Tuzli, gdje obližnja termoelektrana uzrokuje probleme. Kemal Kudozović u svom domu u selu Bukinje, udaljenom svega nekoliko stotina metara od termoelektrane u Tuzli pati od respiratornih problema, a supruga mu je nedavno umrla od raka. "Ne sumnjam da je, ako sam bolestan, a moja žena mrtva, kriva samo termoelektrana."

U reportaži Politica, navodi se i da nema službenih studija o korelaciji između aktivnosti tvornice i javnog zdravlja. Studija koju je sponzorirao Centar za ekologiju i energiju, nevladina organizacija, otkrila je statistički značajnu povezanost između negativnih utjecaja na zdravlje i dugotrajne izloženosti teškim metalima raspršenim u blizini postrojenja i deponija, prenosi Radiosarajevo.

Tvornica u Zenici je 2004. godine kupio indijski gigant čelika ArcelorMittal, ali ugovori između kompanije i vlade BiH nisu javni.

Ovo nije priča samo o Zenici, pa čak ni o BiH, već i širem središnjem Balkanu, gdje se nebrojeni gradovi i mjesta suočavaju sa jako zagađenim zrakom uzrokovanim zastarjelim industrijama uglja i elektranama, otvorenim rudnicima lignita i deponijama pepela. 

Prema izvjeću Human Rights Watcha, BiH je na petom mjestu po broju smrtnih slučajeva od zagađenja zraka u svijetu. Koncentracije zagađujućih materija u regiji - u kojem se nalazi sedam od 10 najzagađujućih termoelektrana na ugalj u Europi - su pet puta veće od granica koje je postavila EU, utvrdio je Program UN za životnu sredinu .

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije