Predsjedatelj Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić izjavio je danas u Sarajevu da je zagovornik kako BiH što prije podnese aplikaciju za dobijanje statusa kandidata u EU.
Podsjećajući kako su neke zemlje iz regiona odmah po potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) podnijele aplikaciju, Zvizdić je istaknuo da ne treba očekivati da EU odmah po prijemu aplikacije BiH odgovori na nju.
"Hrvatska je, primjera radi, čekala odgovor 14 mjeseci, a neke zemlje čekale su po dvije i po godine", rekao je Zvizdić obraćajući se Zajedničkoj komisiji za europske integracije Parlamentarne skupštine BiH.
Predsjedatelj Savjeta ministara istakao je kako BiH od EU očekuje brz odgovor na aplikaciju i dobijanje upitnika, čije popunjavanje traje od šest mjeseci do godinu dana.
"Zemlje regiona dobivale su različit broj pitanja, od 2.500 do 4.300, a zbog složenosti sistema BiH očekuje 3.000 i 5.000 pitanja", dodao je Zvidić.
Prema njegovim riječima, riječ je o kompleksnom procesu koji očekuje BiH zbog čega smatra da je potrebno što prije predati aplikaciju, utemeljenu na realnim faktima koje je moguće u ovom trenu realizirati.
Govoreći o prilagođavanju SSP-a, Zvizdić je ocijenio kako to ne bi bio problem da je BiH svojevremeno bolje ispregovarala svoju poziciju, u vrijeme Cefte.
"Međutim, u vrijeme takve pregovaračke pozicije Cefte postojale su određene kvote za poljoprivredne i druge proizvode koje su važne za BiH, u kojima je sada 80 puta veća kvota za BiH nego je za Srbiju, koja je mnogo naprednija u oblasti poljoprivrede u odnosu na BiH", istakao je Zvizdić.
On je podsjetio da prilikom prilagođavanja SSP-a ima pitanja o kojima nijedna zemlja koja pregovara o pristupanju Uniji nema mogućnosti da pregovara, ali da ima i onih, poput trgovinskih povlastica te kvota za poljoprivredne proizvode, o kojima je moguće pregovarati.
Informirajući članove Komisije za europske integracije o sastancima Savjeta i Odbora za za stabilizaciju i pridruživanje između BiH i EU, održanim u prosincu u Briselu, Zvizdić je rekao da BiH ima obavezu da do kraja siječnja formira sedam pododbora i Komisiju za reformu javne uprave.
On je izrazio nadu da će svi razumjeti značaj takvih tijela bez kojih BiH neće moći ozbiljno odgovoriti realizaciji SSP-a.
Predsjedatelj Savjeta ministara istaknuo je da pri formiranju ovih tijela treba voditi računa da budu institucionalno i personalno etablirana, sastavljena od predstavnika svih nivoa vlasti i u skladu sa ustavnim nadležnostima.