Krađe osobnih podataka, cyberbullying, catfishing (lažno predstavljanje na internetu) te širenja lažnih informacija, prijetnje su na internetu zbog čega je važan kritički pristup informacijama i provjere izvora, jer ne možemo vjerovati svemu što pročitamo na internetu. Čulo se to na okruglom stolu s učenicima osnovnih i srednjih škola na kojem se raspravljalo o prednostima i opasnostima interneta, u sklopu konferencije "Potraga za boljim internetom 2025." u povodu obilježavanja međunarodnog Dana sigurnijeg interneta, koju su organizirali udruga Suradnici u učenju, Centar za sigurniji internet, HAKOM i CARNET-ov Nacionalni CERT. Razgovaralo se i o tome kako internet odražava našu osobnost i ponašanje pa je važno komunicirati s drugima onako kako želimo da oni komuniciraju s nama. Dijeljenje pozitivnih komentara i pružanje podrške može doprinijeti stvaranju sigurnijeg i ugodnijeg online prostora, složili su se učenici.
Sudionici su ukazali na to kako i sami mogu utjecati na sadržaj koji prate na društvenim mrežama. Birajući kvalitetne i pozitivne postove, mogu oblikovati algoritme društvenih mreža i smanjiti prisutnost negativnog sadržaja u svom feedu. Na kraju, svi su se složili kako odrasli, posebno roditelji, imaju ključnu ulogu u obrazovanju djece o sigurnosti na internetu. Trebaju biti primjer te aktivno pratiti aktivnosti svoje djece na internetu, pružiti im podršku i otvoreno razgovarati s njima. Sigurnost na internetu nije samo odgovornost djece, već i odraslih, koji trebaju zajedno raditi na stvaranju sigurnijeg online okruženja za sve.
“Naš zajednički cilj je osigurati sigurno i kvalitetno okruženje za djecu na internetu. Da bismo to ostvarili, moramo raditi zajednički i nadovezivati se na aktivnosti drugih dionika. Stoga je dobro što u Hrvatskoj surađuju učitelji, roditelji, udruge, ustanove u obrazovnom sustavu i HAKOM kao regulator tržišta elektroničkih komunikacija”, izjavio je Miran Gosta, ravnatelj HAKOM-a, dodajući kako je HAKOM u Hrvatskoj koordinator za digitalne usluge i provedbu Akta o digitalnim uslugama te surađuje s društvenim mrežama i platformama u slučajevima kada treba ukloniti nezakonit sadržaj.
Nataša Glavor, pomoćnica ravnatelja CARNET-a za Nacionalni CERT istaknula je kako su mladi jedna od najranjivijih skupina na internetu upravo zbog njihove zaigranosti i nepripremljenosti na prijetnje koje tehnologija može donijeti. “Igra vrlo lako može prijeći u kibernetičko nasilje, dok izloženost sadržajima neprimjerenima dobi može izazvati brojne probleme kod djece. Jako je važno biti informiran o aktualnim kibernetičkim prijetnjama kako bi se one na vrijeme mogle prepoznati i spriječiti da postanemo žrtve”, zaključila je Glavor. Darko Rakić, predsjednik udruge Suradnici u učenju skrenuo je pozornost na dezinformacije, kao jednu od glavnih opasnosti na internetu. “Djeca danas provode previše vremena na društvenim mrežama i na internetu i dobivaju mnoštvo informacija koje usvajaju bez provjeravanja. Trebamo ih naučiti kritički razmišljati, ne samo kako bi procijenili istinitost informacija, već i o novim tehnologijama poput umjetne inteligencije, deep fakea i slično”.
“Najopasniji dio interneta je seksualno zlostavljanje djece putem novih tehnologija. Sve su opasniji i izazovi na različitim društvenim mrežama koji mogu ugroziti zdravlje, ali i život djece”, naglasio je Tomislav Ramljak, ravnatelj Centra za sigurniji internet, ističući kako je “Dan sigurnijeg interneta važan jer je, bez obzira na tehnologiju, odnos povjerenja između djece i roditelja ključan u zaštiti djece na internetu”.
“Osluškujmo djecu, gradimo s njima čvrste odnose i zajedno otkrivajmo digitalni svijet i rastimo, uz njihovo znanje o novim tehnologijama i naše iskustvo i mudrost u zaštiti njihove sigurnosti”, zaključila je Helenca Pirnat Dragičević, pravobraniteljica za djecu.