U Europi sve više onih koji si ne mogu priuštiti pošten obrok

Sve više Europljana na jelovniku nema ni meso ni ribu, BiH na začelju

02.08.2023.
u 12:24

Sve je više Europljana koji si ne mogu priuštiti pošten obrok. U 2022. godini u Europskoj uniji 8,3 posto populacije nije si moglo svaki drugi dan priuštiti obrok s mesom, ribom ili neku vegetarijansku varijantu. To je za jedan posto više od prošle godine kada je takvih bilo 7,3 posto, navodi Eurostat.

U Njemačkoj 11%

Infografika koju je izradio Pixell prikazuje postotak stanovništva koje si ne može priuštiti obrok koji sadrži meso, ribu ili vegetarijanski ekvivalent. Na vrhu liste nalazi se Rumunjska u kojoj si 22,1 posto stanovništva ne može priuštiti kvalitetan obrok. Slijedi Bugarska s 21,6 posto stanovništva koje na svojoj trpezi nema meso, ribu ili vegetarijanski ekvivalent, potom Slovačka (15,8%), Mađarska (13,9%). Više od 11 posto ljudi u Njemačkoj presiromašno je da bi jelo kvalitetne obroke čak i svaka dva dana, s mesom, ribom ili ekvivalentnim vegetarijanskim alternativama koje se samo rijetko pojavljuju na njihovim stolovima, pokazuju statistike EU-a. U Hrvatskoj je problem gladi gotovo neraskidivo povezan sa siromaštvom. Prema posljednjim dostupnim podacima Državnog zavoda za statistiku iz 2022. vezanim uz pokazatelje materijalne deprivacije, 6,9% osoba živjelo je u kućanstvima koja si, isključivo iz financijskih razloga, ne mogu priuštiti obrok koji sadržava meso, piletinu, ribu (ili vegetarijanski ekvivalent) svaki drugi dan. Navedeni pokazatelj manji je od prosjeka Europske unije koji je u 2021. godini iznosio 7,3%. Na začelju liste nalaze se Luxemburg, u kojem si kvalitetan obrok ne može priuštiti 1,8 posto stanovništva, Cipar (1,5%) te Irska (1,4%).

A što je s Bosnom i Hercegovinom, koje nama u infografici. Mrežna stranica Landgeist Map objavila je nedavno zanimljivu kartu Europe koja prikazuje podatke o konzumaciji mesa prema državama. Bosna i Hercegovina nalazi se negdje na kraju ove liste s 43 kilograma mesa po stanovniku godišnje. Usporedbe radi, državljani Hrvatske konzumiraju 80 kilograma mesa po stanovniku, Crne Gore 78 kilograma, Slovenije 70 kilograma mesa po stanovniku, a Srbije do 56 kilograma mesa godišnje. Na prvom mjestu je Španjolska s 99 kilograma mesa po stanovniku, zatim Portugal s 95 kilograma, dok je na trećem mjestu Island s 91 kilogramom mesa po stanovniku. Kao države koje konzumiraju najmanje količine mesa navedene su Turska, Albanija, Moldavija i Sjeverna Makedonija - s 39 kilograma mesa po stanovniku godišnje.

BiH na dnu

Velika nezaposlenost, iseljavanje, staro stanovništvo i siromaštvo godinama se vezuju uz BiH. Koliko je stanje zapravo alarmantno, najbolje pokazuje podatak da je Bosna i Hercegovina među zemljama regije najlošija po siromaštvu. Steve Hanke, profesor primijenjene ekonomije na Sveučilištu Johns Hopkins, izradio je analizu u kojoj je rangirao države po obujmu nezaposlenosti, inflacije, kamatnih stopa i rasta realnog BDP-a po glavi stanovnika. Analiza američkog profesora obuhvatila je 157 zemalja, a Bosna i Hercegovina zauzela je 18. mjesto te je ocijenjena kao najlošija u regiji. Hrvatska se našla na 98. mjestu najsiromašnijih zemalja svijeta s indeksom 25,5. Na visokom mjestu najsiromašnijih zemalja našla se i susjedna Crna Gora (34.), Sjeverna Makedonija (39.), Srbija (54.) Jedno mjesto ispred Hrvatske zauzela je Albanija (97.). Slovenci su na 118. mjestu. Zimbabve, Venezuela, Sirija, Libanon, Sudan, Argentina, Jemen, Ukrajina, Kuba, Turska, Šri Lanka, Haiti, Angola, Tonga i Gana čine 15 najsiromašnijih zemalja na svijetu. BiH je samo tri mjesta iznad.

U Federaciji BiH prošle godine je u siromaštvu živjelo 538.160, odnosno 27,7% stanovnika, podaci su posljednjeg nacrta strategije razvoja sustava socijalne i dječje zaštite u FBiH za razdoblje od 2023. do 2030. godine. U nacrtu strategije navedeno je da je 2011. godine u Federaciji BiH ispod apsolutne linije siromaštva živjelo 464.418 stanovnika, 2015. godine 446.927, dok je prošle godine taj broj porastao za 91.233. Stopa siromaštva među građanima rapidno se povećava. U Bosni i Hercegovini djeluje oko 60 javnih kuhinja u kojima se hrani oko 18.000 osoba. Redovi ispred njih svakim su danom dulji. Svaka peta osoba u Bosni i Hercegovini je siromašna. •

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?