Sve više ljudi napušta BiH. Situacija pokazuje da razlog više nije samo nemogućnost pronalaska posla. Zemlju napuštaju i oni koji imaju siguran posao i primanja, a poslodavci sve teže pronalaze radnike. Oni koji su već otišli s ovih prostora kažu kako su razlozi odlaska realni - mnogo veća zarada za isti rad, lagodniji život te, kako tvrde, manje stresa, jurnjave, strahova za egzistenciju i pitanja kako obitelji osigurati barem osnovna sredstva za život.
- Sve je nekako lakše, mirnije. U mnogim tvrtkama možete birati želite li raditi šest ili osam sati ili prekovremeno. Tako se supružnici s djecom najčešće odlučuju da žena radi skraćeno, a muž osam sati dnevno. Prednost je i što su nam svima škola i posao praktički nadomak kuće i što ne gubimo ni vrijeme ni strpljenje u prijevozu i gužvi… Zna se da ćete dobiti plaću navrijeme i da ćete imati dovoljno novca za pokriti sve troškove bez ustezanja i kalkuliranja čega se odreći - kaže muškarac koji se prije četiri godine s obitelji odselio u Njemačku.
Uloga Agencije
Upravo je Njemačka, ali i Slovenija prvi izbor građana koji odlaze iz BiH. Agencija za rad i zapošljavanje BiH pomogla je prošle godine da više od 17.000 njezinih državljana ode u Sloveniju i tamo pronađe posao, što je snažan udar na domaće poslodavce, piše portal capital.ba. Prema podacima Agencije, na temelju 10.409 oglasa za zapošljavanje 17.154 državljana BiH dobila su slovenske radne dozvole i počela raditi u toj zemlji. Agencija je pomogla i u zapošljavanju 553 njegovatelja u Njemačkoj. Bh. poslodavci zbog toga su ljutiti na Agenciju te kažu kako joj je prioritet izvoz radnika. Za zapošljavanje domaćih radnika u stranim zemljama BiH je Agenciji stavila na raspolaganje proračun od 1,24 milijuna KM. Direktor Unije poslodavaca RS-a Saša Aćić smatra da bi ulogu Agencije trebalo što prije preispitati. - Umjesto zapošljavanjem u BiH, bave se zapošljavanjem izvan matične zemlje - kaže Aćić i ističe kako bi svaka agencija koju su osnovale državne institucije po logici trebala raditi u interesu države, što ovdje nije slučaj. S njim se složio i predsjednik Gospodarske komore Federacije BiH Mirsad Jašarspahić. - Agencija bi trebala osmišljavati projekte i prilagođavati se domaćem tržištu kako bi pomogla gospodarstvu podmiriti potrebe za radnicima. Samo je to ispravno, sve ostalo je besmisleno jer slati ljude u strane zemlje ovoj državi nikako ne ide u korist - kazao je Jašarspahić za Capital.
Povećanje plaća
Poslodavci u borbi za radnike traže žurne izmjene zakona kojim bi više novca išlo za plaće radnika, a manje za vlast u FBiH. Udruga poslodavaca FBiH uputila je u parlamentarnu proceduru inicijativu kojom bi se smanjenjem doprinosa i poreza na dohodak povećale plaće radnicima, dok sindikati u oba bh. entiteta traže minimalnu plaću od 1000 KM. Inicijativa poslodavaca za izmjenu Zakona o doprinosima FBiH i Zakona o porezu na dohodak FBiH u parlamentarnu proceduru upućena je preko ovlaštenih predlagača u cilju povećanja svih plaća u realnom sektoru koje bi iznosilo od 100 do 400 KM. - Udruga poslodavaca već dulje radi na stvaranju uvjeta za povećanje ne samo minimalne plaće nego i svih plaća u realnom sektoru u FBiH. Kao jedna od mogućih mjera u okviru rasterećenja gospodarstva u smislu povoljnijeg poslovnog ambijenta svakako je i pitanje oslobađanja od plaćanja određenih doprinosa poreza na dohodak i slično - kazao je za klix.ba Mario Nenadić, predsjednik Udruge poslodavaca FBiH. Time bi kompanije na povećane plaće uplaćivale umanjene doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, što omogućava da ukupno povećanje plaće ide izravno radnicima.