Počela predizborna kampanja

U BiH se i dalje ne zna tko je vlast, a tko oporba

Zastupnički dom bih
Fena
20.02.2025.
u 17:43
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Propao je i drugi pokušaj smjene ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedina Konakovića.

Nakon što na prošloj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta BiH nije usvojen prijedlog SNSD-a za smjenu, danas je isto završila i inicijativa SDA i DF-a. Na sjednici je za njegovu smjenu glasovalo 15 zastupnika, protiv je bilo 18, dok suzdržanih nije bilo. Zastupnički dom zasjedao je u krnjem sastavu jer zastupnici SNSD-a nisu željeli sudjelovati u njegovu radu. Šefica Kluba zastupnika ove stranke Sanja Vulić objasnila je kako je razlog za odluku o bojkotu sjednice činjenica da je nakon smjene Nebojše Radmanovića Kolegij Zastupničkog doma nepotpun.

Stav SNSD-a oko sjednica

- Klub zastupnika SNSD-a ostaje pri svom stavu i inzistiramo na ranijem stavu da u Kolegiju moraju sjediti i predstavnici srpskog, hrvatskog i bošnjačkog naroda. Sve dok ne bude izabran srpski član, nećemo nazočiti sjednicama jer mi poštujemo slovo, a ne duh Ustava - kazala je Vulić. Opovrgnula je navode oporbe iz RS-a da je SNSD odustao od smjene ministra Elmedina Konakovića. Naprotiv, kaže, rade na prikupljanju "dodatnih dokaza kada je riječ o mnogo toga što će biti argument za njegovu smjenu". Tu će inicijativu, kaže, ponuditi i svim drugim strankama, uključujući SDA, na čiji se zahtjev danas raspravljalo o smjeni ministra Konakovića. Kako će završiti ta treća inicijativa, tek ćemo vidjeti, ali je jasno da najave njegove smjene, kao i smjena drugih ministara samo produbljuju krizu u zemlji. Nakon ove sjednice Zastupničkog doma, u poslijepodnevnim satima sazvana je nova kako bi bio izabran srpski član Kolegija. SDS i PDP su na poziciju koju je donedavno obnašao Nebojša Radmanović (SNSD) predložili SDS-ova zastupnika Darka Babalja. On je i izabran tijesnom većinom jer je 19 zastupnika bilo "za", tri "protiv" i 10 suzdržanih. Protiv su glasali zastupnici DF-a, dok su zastupnici HDZ-a i SDA koji su nazočili sjednici bili suzdržani. Babalj je već dugo u političkom životu BiH. Nakon lokalnih izbora 2004. godine postaje zamjenik načelnika općine Istočna Ilidža, a četiri godine poslije izabran je za predsjednika Skupštine Grada Istočno Sarajevo. Bio je zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH u dva mandata, a bio je i izaslanik u Domu naroda Parlamenta BiH te zastupnik u Narodnoj skupštini RS-a. Njegovo imenovanje trebalo bi demonstrirati postojanje nove parlamentarne većine, ali stvari su malo kompliciranije. I po glasanju za Babaljev izbor jasno je kako stranke sarajevske "trojke" i "trojke" iz dosadašnje srpske oporbe u državnom Parlamentu nemaju natpolovičnu većinu u Zastupničkom domu, odnosno minimalna 22 glasa. Čak i uz pomoć nekoliko zastupnika manjih stranaka, nedostaju im najmanje tri glasa. Situacija u Domu naroda nešto je drugačija, ali je tamo prolaznost odluka još teža jer SNSD u srpskom klubu ima većinu. Čak i da HDZ BiH pristane na prekompoziciju vlasti, opet ostaje činjenica da SNSD u Domu naroda može blokirati što god želi. Mjesec dana od početka krize, odnosno odluke "trojke" da prekine partnerstvo sa SNSD-om, imamo situaciju u kojoj je svakoga iz izvršne vlasti moguće smijeniti, ali nema stvarne većine za izbor novog ili rekonstrukciju postojećeg Vijeća ministara BiH. U tom smislu ni današnje zasjedanje donjeg doma državnog Parlamenta nije donijelo nikakve nove spoznaje ili rješenja. Čini se kako se kriza uporno produbljuje te da je više onih koji znaju što neće nego što znaju i umiju realizirati ono što hoće. Da nije tako, ne bi se u pomoć ponovno prizivalo međunarodni intervencionizam, koji je danas manje realan nego ikada.

Novi spinovi i politički bodovi

Očekivano, i današnja zasjedanja donjeg doma državnog Parlamenta iskorištena su za nove spinove i prikupljanje političkih bodova. Tako je dopredsjednik oporbenog SDA Haris Zahiragić propalu Konakovićevu smjenu predstavio kao njegovo "spašavanje u režiji SNSD-a i HDZ-a". Konakovića je nazvao "dobrim (hrvatskim) europskim dečkom" i "Dodikovim izvođačem radova" te je kazao da je on još jednom potvrdio svoju pravu ulogu i pravu prirodu svog političkog djelovanja. - Ne pada snijeg da prekrije brijeg, nego da svaka zvijer pokaže svoj trag. Vidimo se 2026., akobogda. Nadam se da će se Konaković konačno početi baviti svojim poslom - vanjskim poslovima jer je međunarodni poredak, a u koji su nas uvjeravali da se trebamo pouzdati, potpuno srušen - poručio je Zahiragić. I ovaj istup, kao i mnogi istupi drugih političara u BiH, pokazuje da je predizborna kampanja za opće izbore 2026. godine, zapravo, uvelike počela.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije