Dok se polovina građana u BiH jedva uspijeva prehraniti, oni imućniji svakoga dana na parfeme i kozmetiku, krzna, egzotičnu hranu, nakit te skupocjene satove potroše oko 250.000 KM.
Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, lani smo uvezli ovih roba u vrijednosti od čak 91,5 milijuna KM, što, prevedeno na jezik običnih smrtnika, znači da je na luksuz ove vrste u samo godini dana potrošeno više od 100.000 prosječnih plaća, piše “EuroBlic”. Iz Pokreta potrošača RS-a ističu kako je u ovom entitetu oko 70 posto građana u zoni siromaštva.
-Oko 30 posto njih nema ni za golu egzistenciju. S druge strane, imamo i sloj koji zaista ni u čemu ne oskudijeva, štoviše. Smatram kako bi na luksuzne proizvode trebalo uvesti veći porez, pa tko voli, neka izvoli. Na osnovne životne namirnice i lijekove bi trebalo smanjiti stopu PDV-a, tako da se rasterete kategorije koje, ionako, jedva krpaju kraj s krajem, kaže predsjednik ovog pokreta Dragutin Bošković.
Primjera radi, samo u Republici Srpskoj, od ukupno 260.000 zaposlenih, čak 140.000 njih mjesečno radi za plaću manju od 610 KM. Kada se u obzir uzme činjenica da je jednoj četveročlanoj obitelji mjesečno samo za hranu potrebno gotovo 700 KM, više je nego jasno u kakvoj su financijskoj dubiozi oni čija je plaća manja od ovog iznosa.
To potvrđuju i u prodavaonicama mješovitom robom, u kojima iz godine u godinu bilježe pad prometa. Naime, zbog sve lošije kupovne moći, za mnoge građane kupnja je postala prava noćna mora jer ponekad nemaju novca ni za najosnovnije namirnice. “Skupu kozmetiku gotovo i ne gledaju, a nerijetko se događa da kupuju po dva jaja, nekoliko krumpira, voćki... Uglavnom se zanimaju za jeftinije suhomesnate proizvode i tjesteninu koja nije skupa”, kažu trgovci.
U BiH se godišnje uveze i jastoga, kamenica, sipa, hobotnica, kavijara, šampanjca, najskupljih sireva..., u vrijednosti od nekoliko desetaka milijuna KM.
Dio toga završi u najelitnijim restoranima u BiH, dok dio zasigurno nađe put do trpeza gurmana koji, u potrazi za dobrim zalogajem ili kapljicom, ne pitaju za cijenu. Za razliku od njih, svaki šesti stanovnik u BiH zaspi gladan, a riječ je o nesretnicima koji preživljaju s tri marke dnevno.
U BiH je u prvoj polovini godine uvezeno pet luksuznih vozila u vrijednih većoj od milijun maraka. Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje (UNO), u Bosnu i Hercegovinu je od početka 2016. godine uvezeno više skupocjenih luksuznih vozila od kojih su neka plaćena više od 200.000 maraka. Na listi deset najskupljih uvezenih vozila dominiraju oni marke Mercedes, a na vrhu je Mercedes GLE 63 S/AMG koji je plaćen 235.188 KM. Za pet najskupljih vozila s ove liste kupci su izdvojili više od milijun maraka. •