Član Eko foruma Zenica doktor Harun Drljević na današnjoj tematskoj sjednici Zastupničkog doma Federalnog parlamenta ukazao je na zdravstveni aspekt zagađenosti zraka navodeći da se "u BiH brutalno i kontinuirano nanosi šteta ljudskom zdravlju".
- Sredina koja je opterećena polucijom bilo koje vrste u svakom slučaju će povećati stopu oboljevanja i stopu smrtnosti u datoj lokalnoj zajednici. Djeca u zagađenim sredinama Federacije posebno su izložena, s obzirom na to da nemaju sazreo imuni sustav te se nisu u stanju oduprijeti posljedicama polucije. Tako da može doći do poremećaja u razvoju i rastu te djece koja će kasnije češće obolijevati od raznih bolesti - rekao je Drljević.
Govoreći o posljedicama dugoročnog izlaganja polutantima po zdravlje kazao je da sigurno građani shvaćaju da benzol, sumpordioksid ili olovo nisu zdravi.
- Doktori danas samo kvalificiraju nastalu štetu i provode kontrolu u skladu s tim. Jedan od dva problema u medicini u vezi sa zagađenosti zraka je fenomen kumulacije, jer su građani 365 dana u godini bez prekida eksponirani zagađenosti zraka i sasvim je normalno da naši obrambeni mehanizmi budu polomljeni i da tada obolijevamo. Imamo dvije situacije. Prva da možemo biti izloženi maloj koncentraciji otrova ali da je ekspozicija duga ili da kroz kraće razdoblje imamo visoke koncentracije - objasnio je Drljević.
Uz ovaj postoji i problem eliminacije polutanata, jer "pojedini organski sustavi koji su predviđeni za izbacivanje tih otrova iz organizma, pogotovo kada su u pitanju teški metali, mogu trajno oštetiti sustave za eliminaciju kao što je bubreg i jetra".
Svi standardi u ekologiji koje se odnose na maksimalne vrijednosti pojedinih polutanata, podsjeća, napravljeni su prema ljudskom zdravlju, a ne prema najbolje dostupnim tehnologijama u radu.
- Dakle, standardi su izrađeni da se vidi koliko zdravlje čovjeka može maksimalno podnijeti nekog polutanta da ne dođe do određenog oboljevanja - istaknuo je Drljević.
Parlamentarce je upozorio da se zagađenost zraka tiče građana Zenice, Tuzle, Sarajeva, Maglaja, Visokog, Kaknja, Lukavca, Prijedora, kao i Dvora na Uni, gdje se odlaže nuklearni otpad.