Sve više pošiljki stiže na bh. tržište

U BiH stiglo blizu pola milijuna narudžbi s Temua - proizvoda iz Kine: Evo koliki iznosi sve stižu na carinu

temu
Foto: FLORENCE LO/REUTERS
13.12.2024.
u 21:09

Najveći iznos ocarinjene robe iznosi 1109 KM, što je, kako iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH navode, najveća vrijednost robe kada je riječ o narudžbama s Temua

Zahvaljujući agresivnim reklamama Temu bilježi sve veći uspjeh na bh. tržištu, a broj narudžbi iz dana u dan sve je veći te je od rujna do sada stiglo gotovo pola milijuna narudžbi. Roba iz Kine svakodnevno se šalje u Bosnu i Hercegovinu unatoč kritikama da ta roba ne mora poštovati standarde koji se primjenjuju u BiH, a odnose se na kvalitetu proizvoda, objavio je portal Klix. Osim toga, kako se navodi, nije ispitan ni utjecaj tih proizvoda te korištenih materijala i kemikalija na ljudsko zdravlje.

Što kažu podaci

Ipak, i unatoč svim tim konstatacijama koje se svakodnevno mogu čuti i koje su određene raznim pravilnicima, zanimanje za proizvode s Temua, odnosno za kineske proizvode, u BiH ne jenjava. Iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH za klix.ba kazali su kako je do sada u BiH stiglo 468.975 narudžbi s Temua. U Carinsku ispostavu Sarajevo stiglo je 72.759 narudžbi, a najniža cijena koja je zabilježena iznosi 72,41 KM.

Najveći iznos ocarinjene robe iznosi 1109 KM, što je, kako iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH navode, najveća vrijednost robe kada je riječ o narudžbama s Temua. Carinska ispostava Tuzla zabilježila je prijam 18.104 paketa s Temua, dok je u Carinsku ispostavu Banja Luka stiglo 180.846 paketa. U odgovorima mjerodavnih navedeno je kako su pošiljke uglavnom bile u vrijednost od 90 do 300 KM. Najveća pojedinačna pošiljka s Temua bila je u vrijednosti od 590 KM i vraćena je pošiljatelju zato što nije želio platiti carinske naknade. U Carinsku ispostavu Gradiška stiglo je 129.020 paketa, a u Trebinje 68.246. Najveća vrijednost narudžbe u Trebinju iznosila je 309 KM, a prosječna vrijednost bila je ispod 100 KM.

- Kada je riječ o pošiljkama koje se uvoze putem aplikacije Temu, analiza do sada dostavljene i predočene dokumentacije carinskim uredima pokazuje kako je riječ o pošiljkama s "robom zanemarive vrijednosti". Te su pošiljke poslane izravno iz druge države fizičkim osobama u Bosni i Hercegovini na različite adrese i ne prelaze iznos od 300 KM po pošiljci. Za te pošiljke traži se oslobađanje od plaćanja uvoznih davanja u skladu s člankom 207. Zakona o carinskoj politici u Bosni i Hercegovini te člancima 24. i 25. odluke o uvjetima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih i izvoznih davanja - kazali su za Klix iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH.

Carina se u BiH ne plaća na pakete u vrijednosti ispod 300 KM. Kada paketi stignu u BiH, prvo idu na carinsku inspekciju, a onda ih preuzmu pošte za isporuku na adresu. Bez obzira na sve navedeno, i razne napomene da robu treba provjeravati, ispitati i sl., u bh. javnosti u posljednje se vrijeme, odnosno od kada je Temu dostupan u BiH, najviše priča o tome.

Glavna tema u BiH

- Moja sestra naručila je s Temua iz Hrvatske i kod nje sam vidjela određene stvari za kuhinju, kupaonicu, dom... vrlo povoljne i dobre. Htjela sam naručiti preko nje, ali je ubrzo aplikacija bila dostupna u BiH i naručila sam. Do sada su mi stigle tri pošiljke. Sve narudžbe bile su ispravne, sve je stiglo, a cijene su i više nego povoljne. Da vam ne govorim o tome kako mi stižu reklame nekih naših online prodavača na kojima vidim robu s Temua koju prodaju u BiH, a cijene su mnogo veće - kazala nam je jedna Mostarka prepričavši iskustvo s Temuom i narudžbama.

Također je dodala kako je tema broj 1 među svim generacijama trenutačno upravo Temu. Ekonomski analitičari često ističu negativne posljedice globalnih platformi poput Temua, a koje su sve popularnije među mlađim generacijama. Jedna od negativnih posljedica je, kako navode, manja potrošnja u domaćim maloprodajama. I dok se mnogi pitaju zbog čega Kina agresivnom kampanjom nudi širok asortiman proizvoda po izrazito niskim cijenama, svjetski ekonomski analitičari smatraju da time Kina želi napraviti zalihe strane valute poput eura i dolara. (ri) 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije