Iako je virus H1N1, tipa A, poznatiji kao virus svinjske gripe, zahvatio velik broj stanovnika Bosne i Hercegovine u zadnjih nekoliko dana, šanse da se on zaustavi vrlo su niske obzirom da u ljekarnama diljem Bosne i Hercegovine nema cjepiva protiv ovog virusa.
Sve veći broj stanovnika sa simptomima svinjske gripe javlja se u ambulante diljem Sarajeva, Zenice i Banja Luke. U Mostaru, pak, još uvijek nije zabilježen nijedan slučaj koji bi ukazivao na virus AH1N1.
No, od početka godine u oba entiteta Bosne i Hercegovine pregledano je više od 200 osoba sa simptomima sezonske gripe, od čega ih je 20 bilo pozitivno na svinjsku gripu AH1N1 i zbog teškog zdravstvenog stanja su hospitalizirani.
Konkretno, na UKCS-u trenutno leži 11 pacijenata, a broj hospitaliziranih popeo se na 10. Od početka godine zabilježeno je čak 6 smrtnih slučajeva diljem Bosne i Hercegovine.
I iako će od veljače pa nadalje epidemija svinjske gripe biti u porastu, Županije u BiH nisu nabavile cjepivo protiv gripe, tako da bi se građani trebali liječiti sami. Međutim, cjepiva za svinjsku gripu nema ni u ljekarnama u Sarajevu i Mostaru.
Prema informacijama koje je dobio Dnevni avaz od sarajevskih ljekarni, ni oni ne posjeduju cjepiva koja u sebi zadrže zaštitu od svinjske ili ptičje gripe.
Jednak slučaj je i u Mostaru, gdje su za prvi tv. potvrdile i Gradska ljekarna, kao i privatne ljekarne u gradu, da cjepiva protiv svinjske gripe trenutno ne posjeduju, odnosno nisu ih posjedovali nikako od početka epidemije.
Kako navode, čekaju ponudu.
Inače, cijena cjepiva protiv svinjske gripe u Federaciji BiH iznosi 21 KM, RS-u 19,40 KM, u Hrvatskoj 11 KM, a u Srbiji 9 KM, što ukazuje na to da je u Bosni i Hercegovini cjepivo najskuplje.
U međuvremenu broj oboljelih se povećava, a zabilježeno je i nekoliko slučajeva sezonske gripe koja u sebi nosi i virus H1N1.
Obzirom da stiže i hladnije vrijeme, za očekivati je da se gripa proširi i dalje, što zbog nižih temperatura, što zbog nemogućnosti primanja adekvatnog cjepiva.